Τα επιθετικά ριμπάουντ τον κρατάνε στον αγώνα

Ο ΑΡΗΣ προηγείται στο ημίχρονο με 28-35 χάρη σε ένα σερί 8-0 στο τελευταίο 1,5 λεπτό του ημιχρόνου.

Οι «κίτρινοι» με μπροστάρηδες τους 3 Αμερικανούς (ΜακΝίλ 9, Ουότερς 7, Χάγκινς 7) προηγείται με 7 πόντους στο ημίχρονο και δείχνει να κρατάει την τύχη του αγώνα στα χέρια του. Τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι ακόμα καλύτερα αν δεν υπήρχε και η… πληγή των χαμένων ριμπάουντ με τους γηπεδούχους να έχουν κερδίσει 11 επιθετικά και να έχουν σκοράρει 9 πόντους από δεύτερες επιθέσεις έναντι μόλις 2 του ΑΡΗ.

Η στατιστική εικόνα του πρώτου ημιχρόνου:

Απόλλων Π.: 5/7 βολές, 7/23 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 24 ριμπάουντ (11 επιθετικά), 6 ασίστ, 8 λάθη, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

ΑΡΗΣ: 11/13 βολές, 9/17 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 18 ριμπάουντ (1 επιθετικό), 5 ασίστ, 5 λάθη, 5 κλεψίματα, 5 κοψίματα.