«Φιλική» νίκη στην Καβάλα

Ο Δημήτρης Πρίφτης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους καλαθοσφαιριστές

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και στο 3′ έκανε το 2-10 με δύο τρίποντα του Waters και 4 πόντους από τον Hagins. Η ομάδα μας διατήρησε την πρωτοπορία και με πλουραλισμό στην επίθεση έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 19-26

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πλησίασαν και έκλεισαν την ψαλίδα. Χάρη σε 7 πόντους του Σίμτσακ ο ΑΡΗΣ έμεινε μπροστά (28-33). Η Καβάλα προσπέρασε 34-33 στο 16′, αλλά ο White με 7 πόντους επανέφερε την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη μπροστά (ημίχρονο 42-46).

Ο ΑΡΗΣ κυριάρχησε απόλυτα στην τρίτη περίοδο, Παίζοντας πολύ δυνατή άμυνα και με τους White (16π.), Hagins (10π.) να σκοράρουν, έκανε ένα σερί 17-0 μέσα σε ένα πεντάλεπτο και έφτασε τη διαφορά στους 21 πόντους (42-63). Οι «κιτρινόμαυροι» άνοιξαν την ψαλίδα ως τους 23 πόντους (47-70 στο 28′) και το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε 53-72.

Με 7 πόντους του Cohen ο ΑΡΗΣ διατήρησε τ διαφορά στα επίπεδα των 20 πόντων (61-81 στο 35′) . Ο Δημήτρης Πρίφτης έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους 14 παίκτες του και η ομάδα μας έκλεισε την αναμέτρηση στο +14 (72-86).

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 42-46, 53-72, 72-86.

Καβάλα(Γιατζόγλου): Lazer 15 (3), Croma 6, Williams 4, Ταπούτος 16 (1), Γιαννακίδης, Σταμπουλής 4, Kostov 11, Καλαϊτζίδης 3 (1), Λίβας 2, Δεμερτζής 11 (2).

ΑΡΗΣ(Πρίφτης): Ξανθόπουλος 3 (1), Δήμας, Πελεκάνος 7 (1), Cupkovic, Φλιώνης, White 16 (2), Waters 8 (2), Δίπλαρος 2, Ζάρας 5 (1), Hagins 12, Cohen 9 (1), Μούρτος 5, Σίμτσακ 9,McNeal 10.