Μπλόκο και… 1-0 η «Λόκο»

Το πρώτο από τα τρία βήματα που τη χωρίζουν από μία ακόμη υπέρβαση έκανε η Λοκομοτίβ Κουμπάν.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επικράτησε 66-61 της Μπαρτσελόνα, που ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα αλλά έπαθε… αφλογιστία στο δεύτερο μισό της τελευταίας περιόδου. Κορυφαίος ο Άντονι Ράντολφ με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, καθοριστικός στο τέλος ο Μάλκολμ Ντιλέινι. Τραυματίστηκε ο Τζόι Ντόρσεϊ στο δεύτερο δεκάλεπτο για τους «μπλαουγκράνα» που θα επιχειρήσουν το break στο δεύτερο ματς, την Παρασκευή.

Με αποκλειστικό σκόρερ τον Ντόρσεϊ η Μπαρτσελόνα μπήκε δυνατά στο ματς (3-8) και παρά την αναλαμπή των γηπεδούχων (10-8) συνέχισε να έχει τον έλεγχο και με καλάθι του Περπέρογλου έφτασε στο +9 (19-28) στα μισά της δεύτερης περιόδου. Ούτε η απώλεια του Ντόρσεϊ με τραυματισμό άλλαξε τα δεδομένα δραστικά υπέρ της «Λόκο», που έκλεισε το πρώτο μέρος με 3/15 τρίποντα. Οι φιλοξενούμενοι έχοντας πολλές πηγές σκορ διατηρούσαν μια μικρή διαφορά (42-49) και δεν έχασαν το προβάδισμα παρότι απειλήθηκαν σε αρκετές περιπτώσεις (35-35, 50-51). Ο Μπρέκοφ έβαλε μπροστά την ομάδα του για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο (54-53). Η «Μπάρτσα» έμεινε χωρίς πόντο στα τελευταία τεσσεράμισι λεπτά και ο Ντιλέινι πρώτα με λέι απ (64-61) και εν συνεχεία με κλέψιμο «σφράγισε» τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 17-19, 27-33, 50-53, 66-61.

Λοκομοτίβ Κουμπάν (Μπαρτζώκας): Ντιλέινι 11 (5 ριμπ., 7 ασίστ), Σίνγκλετον 9, Ράντολφ 17 (10 ριμπ.), Ντρέιπερ 7, Κλαβέρ 7, Μπίκοφ 2, Τζάνινγκ 5, Βορόνοφ, Μπρέκοφ 8.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόελμαν 13, Ντόρσεϊ 1, Ρίμπας 13, Αμπρίνες 10 (5 ριμπ.), Ναβάρο 2, Σατοράνσκι 2, Βεζένκοφ 2, Σάμιουελς 5, Όλεσον, Αρόγιο 3 (6 ριμπ., 4 ασίστ), Περπέρογλου 2 (5 ριμπ.), Τόμιτς 8 (5 ριμπ.).

Διαιτητές: Λαμόνικα (Ιταλία), Μπελόσεβιτς (Σερβία), Λοτερμόζερ (Γκομπέρ).