Το πάλεψε με αξιοπρέπεια…

Ο ΑΡΗΣ παρά την απουσία του Χάγκινς, πάλεψε κόντρα στον Παναθηναικό στο ΟΑΚΑ ως ίσος προς ίσο, έκανε μία μεγάλη αντεπίθεση στο τέλος αλλά δεν πρόλαβε και ηττήθηκε με 85-79, με τους "πράσινους" να προηγούνται 1-0 στην σειρά των ημιτελικών. ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΟΑΚΑ: ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΠΕΝΤΖΟΣ

Ο ΑΡΗΣ μπήκε… ζεστά στο πρώτο δεκάλεπτο και με τον Ουάιτ να είναι ασταμάτητος κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα για τα πρώτα λεπτά, με 6-7 και 9-11 στο 7ο λεπτό. Με τρίποντο του Τσούπκοβιτς οι “κίτρινοι” προηγήθηκαν με 17-19, πριν το 19-19 του δέκατου λεπτού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Δημήτρης Πρίφτης έκανε αρκετές αλλαγές, προκειμένου να ξεκουράσει τους βασικούς, και ως έναν βαθμό κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ και στον Παναθηναικό. Οι “κίτρινοι” μείωσαν σε 24-23 και εκεί δέχθηκαν ένα σερί 6-0 και βρέθηκαν στο -7 (30-23). Με εξαιρετικούς ΜακΝίλ και Πελεκάνο ο ΑΡΗΣ έκανε την δική του αντεπίθεση και με ένα επιμέρους σκορ 11-5 κατάφερε να μειώσει σε 35-34 στο 17ο λεπτό.

Όμως και πάλι η διαφορά έφυγε και “έκλεισε” στους επτά πόντους (46-39) με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι “κίτρινοι” χάρη σε ΜακΝίλ και Ουάιτ, μείωσαν μέχρι τους τέσσερις πόντους (48-44) στο 23΄και 30΄΄, δείχνοντας ότι δεν θα το παρατούσαν εύκολα. Οι γηπεδούχοι όμως βρήκαν λύσεις έξω από τα 6.75 ενώ μέσα στην ρακέτα οι Κοέν και Σίμτσαν άρχισαν να χάνουν… μάχες έχοντας προβλήματα και με φάουλ.

Ο Παναθηναικός για πρώτη φορά προηγήθηκε με 10 πόντους (64-54) στο 29ο και έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 67-57. Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, η διαφορά χάρη στα τρίποντα, έφτασε στους 16 πόντους (73-57), με τους “κίτρινους” να δείχνουν ότι έμειναν από δυνάμεις. Η διαφορά έφτασε στους 17 πόντους (82-65) στο 35ο λεπτό.

Οι “κίτρινοι” με τον ΜακΝίλ να δίνει το σύνθημα, έκαναν μία τελευταία προσπάθεια και με ένα επιμέρους σκορ 14-3 μείωσαν σε 84-79, με 19 δευτερόλεπτα να απομένουν, διάστημα το οποίο όμως δεν ήταν αρκετό για την ολική ανατροπή και έτσι ήρθε το τελικό 85-79.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 46-39, 67-57, 85-79.

Παναθηναικός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 2, Φώτσης 2, Ραντούλιτσα 10, Καλάθης 21 (3), Ουίλιαμς 19 (1), Χέινς 3 (1), Παππάς 12 (2), Φελντέιν 9 (1), Διαμαντίδης 4, Γκιστ 4, Χάντερ.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ουάιτ 10 (1), Ουότερς 12 (2), Κοέν 10 (2), Μούρτος 2, ΜακΝίλ 22 (10ρ.), Ξανθόπουλος 7 (1), Πελεκάνος 9 (3), Τσούπκοβιτς 7 (1), Ζάρας, Σίμτσακ.