Προσκύνησε τον ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ

Ο ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ είναι ζωντανός και ανάγκασε τον Παναθηναικό να προσκυνήσει μέσα στην "μαύρη τρύπα" της Ευρώπης. Ο ΑΡΗΣ των τριών απουσιών επικράτησε με 77-68 και έκανε το 2-1 στέλνοντας το ζευγάρι σε τέταρτο αγώνα την Τετάρτη. Κορυφαίοι Ουότερς και ΜανΚίλ αλλά και οι 5.000 οπαδοί των "κιτρίνων".

Ο Οκάρο Ουάιτ λόγω και της βράβευσης του ως MVP της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος μπήκε… φουριόζος και μόνος του ουσιαστικά κρατούσε τον ΑΡΗ κοντά στο σκορ, ενώ οι “κίτρινοι” προηγήθηκαν με 11-10 στο 5ο λεπτό. Ο Παναθηναικός προσπάθησε να χτυπήσει στην ρακέτα με τον Ραντούλιτσα, οι “κίτρινοι” κατάφεραν να περιορίσουν τις… ζημιές και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +1 (23-22). Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Πρίφτης επέλεξε τους Φλιώνη, Τσούπκοβιτς, Κοέν, Πελεκάνο και Μούρτο. Μία αμυντικογενής πεντάδα η οποία όμως έκανε εξαιρετική δουλειά και με ένα σερί 7-0 στα πρώτο 4΄και 30΄΄ έστειλε την διαφορά στο +8 (30-22). Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο παιχνίδι χάρη στα σφυρίγματα των διαιτητών οι οποίοι τους έδωσαν το δικαίωμα να εκτελούν βολές. Έτσι ο Παναθηναικός μείωσε σε 39-37, πριν ο Τσούπκοβιτς με τρίποντο διαμορφώσει το 42-37 που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναικός πίεσε για την αντεπίθεση και μείωσε σε 50-48. Ο ΜακΝίλ όμως πήρε την μπάλα και τις προσπάθειες που έπρεπε για να τρέξουν οι “κίτρινοι” ένα σερί 5-0 (55-48) ενώ η διαφορά δεν έπεσε ως το τέλος της περιόδου. Αντίθετα έκλεισε στουςε οχτώ πόντους (59-51), με τον ΑΡΗ να κυριαρχεί σε άμυνα και επίθεση. Η τέταρτη περίοδος ανήκε στον Ντόμινικ Ουότερς. Ο Αμερικανός ήταν εκεί όταν έπρεπε ο ΑΡΗΣ να βρει πόντους. Οι συμπάικτες του έπαιζαν άμυνα και αυτός σκόραρε. Ο Παναθηναικός προσπάθησε να μειώσει, έριξε την διαφορά στους τρεις (59-56), αλλά μέχρι εκεί. Οι “κίτρινοι” απάντησαν με ένα 6-0 για το 65-56 στο 34ο λεπτό, ενώ δεν απειλήθηκαν ως το τέλος του αγώνα. Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε ακόμα και με 11 πόντους (74-63, πριν το τελικό 77-68.
Τα δεκάλεπτα: 23-22, 42-37, 59-51, 77-68.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πελεκάνος 7 (1), Τσούπκοβιτς 5 (1), Φλιώνης 2, Ουάιτ 9 (1), Ουότερς 21 (1), Κοέν 5, Μούρτος 5 (1), Σίμτσακ 2, ΜακΝίλ 21 (2).
Παναθηναικός (Πεδουλάκης): Χέινς 3 (1), Χαραλαμπόπουλος 2, Μποχωρίδης, Φώτσης 2, Ραντούλιτσα 14, Παππάς 8, Φελντέιν 9 (2), Διαμαντίδης 11 (3), Γκιστ 5, Ουίλιαμς 14.