Ειδικός στις ανατροπές

Ο ΑΡΗΣ, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 13 πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου από τον Παναθηναϊκό, κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο και να φτάσει τελικά στη νίκη με 56-50.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη πραγματοποίησαν την χειρότερή τους εμφάνιση, από πλευράς παραγωγικότητας, στο πρώτο ημίχρονο, δίνοντας την δυνατότητα στους «πράσινους» να προηγηθούν με 13 πόντους (16-29) 17΄΄ πριν το ημίχρονο.

Οι «κίτρινοι» δεν πτοήθηκαν από αυτή την εξέλιξη και παίζοντας με ενέργεια, μαχητικότητα και συγκέντρωση στην επανάληψη, κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να πάρουν τη νίκη.

Ο 4ος ημιτελικός με τον Παναθηναϊκό, ήταν το δεύτερο παιχνίδι στα φετινά πλέι-οφ, όπου ο ΑΡΗΣ κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Η αρχή έγινε στην Κηφισιά, εκεί όπου ο Αυτοκράτορας έχανε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα με διψήφια διαφορά, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας στο τέλος, κέρδισε στην 2η παράταση με 103-108.