Ο ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ ξύπνησε και για φέτος σας την… χάρισε

Ο ΑΡΗΣ πλήρωσε το κακό πρώτο δεκάλεπτο, βρέθηκε στο -19 αλλά επέστρεψε μέχρι τους -6 και πάλεψε για το μεγάλο "διπλό". Αυτό όμως δεν ήρθε με τους "κίτρινους" να χάνουν με 84-68, αλλά έδειξαν ότι ο ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ ξύπνησε και το μυαλό όλων πλέον στους "μικρούς" τελικούς.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε νευρικός και αυτό φάνηκε στα ποσοστά ευστοχίας του μιας και ήταν αρκετά άσχημα. Ο Παναθηναικός πίεσε ΜακΝίλ και Ουότερς, με αποτέλεσμα οι “κίτρινοι” να βρεθούν από νωρίς πίσω στο σκορ με 20-6 και με 24-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Πρίφτη δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις επιθετικά και έμειναν άποντοι για περίπου τέσσερα λεπτά. Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 9-0 προηγήθηκαν με 33-14 και η διαφορά… εκτοξεύτηκε στους 19 πόντους. Οι “κίτρινοι” αντέδρασαν κυρίως με τον Τσούπκοβιτς να κάνει δουλειά σε άμυνα και επίθεση. Έκαναν ένα σερί 9-0 και μείωσαν σε 33-23 στο 16ο λεπτό. Όμως δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν με αυτό το ρυθμό και βρέθηκαν και πάλι στο -15, πριν ο Ουάιτ με τρίποντο στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου κάνει το 40-28.
Με την έναρξη της τρίτης περιόδου ο ΑΡΗΣ έκανε την αντεπίθεση του και κατάφερε να μειώσει στους έξι πόντους (44-38) στο 24ο λεπτό, μπαίνοντας και πάλι στην διεκδίκηση της νίκης. Σε εκείνο το σημείο οι διαιτητές επέλεξαν να παίξουν και πάλι έδρα, ενώ οι “κίτρινοι” ήταν άστοχοι με αποτέλεσμα η διαφορά να πάει στους 11 πόντους (49-38). Οι παίκτες του Πρίφτη όμως δεν ήταν διατεθειμένοι να τα παρατήσουν και μείωσαν εκ νέου σε 53-46 στο 28ο λεπτό, ενώ έχασαν και δύο επιθέσεις για να μειώσουν περισσότερο την διαφορά. Το 57-48 του τρίτου δεκαλέπτου μπορεί να έδινε προβάδισμα στον Παναθηναικό, αλλά ο ΑΡΗΣ έδειξε ότι μπορεί να επιστρέψει. Οι “κίτρινοι” μείωσαν σε 61-53, αλλά ορισμένα λάθη που έκαναν σε συνδυασμό με άτυχες στιγμές δεν τους έδωσαν το δικαίωμα να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο στο σκορ. Το τελικό 84-68 είναι πλασματικό. Τα δεκάλεπτα: 24-14, 40-28, 57-48μ 84-68.
Παναθηναικός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 4, Φώτσης, Καλάθης 15 (2), Ουίλιαμς 15 (1), Χάντερ, Ραντούλιτσα 9, Παππάς, Φελντέιν 23 (4), Διαμαντίδης 2, Γκιστ 16, Χέινς.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ουάιτ 17 (3), Ουότερς 10, Μούρτος 10 (2), Σίμτσακ, ΜακΝίλ 18 (3), Ξανθόπουλος, Φλιώνης, Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς 9 (1), Ζάρας 2, Κοέν 2.