Οι αριθμοί της κόντρας ΑΡΗΣ-ΑΕΚ (pic)

Το πάνω χέρι στις αναμετρήσεις στα πλαίσια των πλέι οφ ο ΑΡΗΣ

ΑΡΗΣ και ΑΕΚ θα αναμετρηθούν για πρώτη φορά στην ιστορία τους στους μικρούς τελικούς της Basket League ΣΚΡΑΤΣ αλλά για έκτη φορά στην ιστορία των πλέι οφ στα χρόνια του επαγγελματικού Πρωταθλήματος. Από τις πέντε προηγούμενες, τρεις ήταν κερδισμένες για την ομάδα της Θεσσαλονίκης και δύο για εκείνη της Αθήνας.

Η πρώτη από αυτές ήταν την περίοδο 1992-93 όταν σε αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 5-6 ο ΑΡΗΣπήρε τη σειρά με 2-0 νικώντας με 92-69 στη Θεσσαλονίκη και 87-73 στην Αθήνα.

Έξι χρόνια μετά για τα προημιτελικά του 1999, ο ΑΡΗΣ πήρε τη σειρά με 2-1 νικώντας στα δύο εντός έδρας παιχνίδια του με 65-61 και 84-62 ενώ στο δεύτερο είχε επικρατήσει η ΑΕΚ με 65-59 στη δική της έδρα.

Για τα προημιτελικά του 2004 η «ένωση» παρά το μειονέκτημα έδρας απέκλεισε τονΑΡΗμε 2-0, νικώντας τον στο Ιβανώφειο με 107-101 και εντός έδρας με 74-62.

Ένα χρόνο μετά για την ίδια φάση, η ΑΕΚ πήρε και πάλι την πρόκριση αυτή τη φορά με 2-1. Νίκησε στο πρώτο ματς εντός με 88-68, έχασε στο δεύτερο εκτός με 74-65 και επικράτησε στο τρίτο που ήταν και πάλι εκτός έδρας με 76-70 για να περάσει στα ημιτελικά.

Έπρεπε να περάσουν 10 χρόνια για να διασταυρωθούν οι δρόμοι των δύο ομάδων στα πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και ήταν πάλι για τα ημιτελικά, στην περσινή σεζόν με τον ΑΡΗ να παίρνει τη σειρά με 2-1. Νίκησε με 71-69 και 79-68 εντός έδρας ενώ ενδιάμεσα η ΑΕΚ επιβλήθηκε του αντιπάλου του με 92-54.

Στο σύνολο των αναμετρήσεων των δύο «κίτρινων» του ελληνικού μπάσκετ στα χρόνια του επαγγελματικού Πρωταθλήματος, ο ΑΡΗΣ με τις δύο νίκες του στην κανονική περίοδο, πήρε το προβάδισμα μετρώντας πλέον 28 νίκες έναντι 27 της ΑΕΚ. Είναι πάντως αξιοσημείωτη η σημασία της έδρας στα παιχνίδια τους δεδομένου ότι ο ΑΡΗΣ ως γηπεδούχος μετράει πλέον 23 νίκες σε 29 αγώνες ενώ η ΑΕΚ έχει 21 νίκες σε 26 αγώνες στο δικό της γήπεδο.

Όσο για τη σύγκριση των αριθμών των δύο ομάδων στη φετινή σεζόν, συνυπολογίζοντας αυτούς της κανονικής περιόδου και των πλέι οφ είναι διαφωτιστική η παραπάνω εικόνα…