"Αυτοκτόνησε" ο… στεγνός ΑΡΗΣ

Ο ΑΡΗΣ κατάφερε να… χάσει τον πρώτο "μικρό" τελικό μέσα στο Αλεξάνδρειο από την ΑΕΚ. Γιατί περί κατορθώματος πρόκειται όταν προηγείσαι με 16 πόντους στο 24ο λεπτό. Όμως οι "κίτρινοι" φάνηκαν να έχουν… στεγνώσει από ενέργεια και καλούνται να ισοφαρίσουν την σειρά στο ΟΑΚΑ.

Ο ΑΡΗΣ έδειξε από την αρχή ότι θέλει να επιβάλλει τον ρυθμό του ως γηπεδούχος και το κατάφερε. Εκπληκτική αμυντική λειτουργία πάνω στον Μαυροειδή, ενώ επιθετικά ο Ουάιτ έδινε λύσεις όταν χρειάζονταν. Έτσι οι “κίτρινοι” προηγήθηκαν με 17-5 στο 5ο λεπτό, αντίδραση από την ΑΕΚ δεν υπήρξε με τους παίκτες του Πρίφτη να συνεχίζουν να κυριαρχούν ως το τέλος του δεκαλέπτου (23-13). Ίδιο σκηνικό και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου.

Ο ΑΡΗΣ συνέχισε την εξαιρετική αμυντική του λειτουργία απέναντι στην ΑΕΚ, πιέζοντας στην περιφέρεια και με βοήθειες στην ρακέτα. Επιθετικά οι “κίτρινοι” άρχισαν να βρίσκουν πόντους από σχεδόν όλους όσους πήραν λεπτά συμμετοχής.

Έτσι με τρίποντο του Ξανθόπουλου η διαφορά πήγε στους 15 πόνντους (31-16) αλλά και στους 16 (37-21) στο 26ο λεπτό. Ένα τρίλεπτο… αφλογιστίας του ΑΡΗ έδωσε το δικαίωμα στον αντίπαλο του να μειώσει την διαφορά αλλά όχι για πολύ, μιας και οι γηπεδούχοι ξύπνησαν στο τέλος και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +15 (43-28).

Ο ΑΡΗΣ αρχικά φάνηκε ότι δεν είχε την ίδια ενέργεια με το πρώτο μέρος, αλλά κατάφερε τελικά με τρίποντο του Ουότερς να προηγηθεί με 16 πόντους (50-34) στο 24ο λεπτό. Όμως το πρόβλημα είχε αρχίσει να κάνει την εμφάνιση του και το εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΚ η οποία απάντησε με ένα επιμέρος σερί 11-2 μείωσε σε 52-45 στο 28ο λεπτό αλλά και σε 55-50 στο 29ο πριν το 57-50 του 30ου λεπτού. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ φάνηκε ότι ξυπνάει και προηγήθηκε με 61-50, αλλά η απάντηση της ΑΕΚ ήταν ένα σερί 10-0 (61-60 στο 34ο λεπτό) κόντρα σε έναν ΑΡΗ κουρασμένο, χωρίς επιθετικές λύσεις αλλά και αμυντική συνοχή.

ΟΙ “κίτρινοι” έδειχναν… στεγνοί από ενέργεια και αυτό φάνηκε στα επόμενα λεπτά, όταν δεν ήρθε η αναμενόμενη αντίδραση και η ΑΕΚ προηγήθηκε με 67-73 στο 39ο λεπτό και τελικά επικράτησε με 67-77.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 43-28, 57-50, 67-77.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθοπουλος 5 (1), Πελεκάνος 4, Τσούπκοβιτς 5, Ουάιτ 15 (1), Ουότερς 12 (2), Ζάρας 4, Κοέν 4, Μούρτος 5 (1), Σίμτσακ 2, ΜακΝίλ 11.

Α.Ε.Κ. (Ζντοβτς): Σάκοτα 15 (3), Χέρστον 5 (1), Μιλόσεβιτς 13 (2), Κάρτερ 10, Μπράουν 20 (4) Σαρικόπουλος, Κατσίβελης 5 (1), Καλαμπόκης 2, Μωραίτης, Μαυροειδής 6, Μάικλ 1.