Σταμάτησαν στο +62 απέναντι στην Αλβανία οι Νέοι!

Η Ελλάδα διέσυρε την Αλβανία με 35-97 και έκανε το 3Χ3 στο Ευρωπαϊκό της Χαλκίδας!

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε επικρατήσει πολύ εύκολα στα δύο προηγούμενα παιχνίδια στη Χαλκίδα, όμως κόντρα στους Αλβανούς έσπασε τα κοντέρ, καθώς επικράτησε με +62, αναγκάζοντας μάλιστα τους γείτονες να σκοράρουν όλους κι όλους τέσσερις πόντους στην τελευταία περίοδο!

Ο Τολιόπουλος εντυπωσίασε, με 29 πόντους, ενώ με 18 τελείωσε ο Χαραλαμπόπουλος και 14 ο Κώττας, με την Ελλάδα να κυριαρχεί φυσικά σε όλους τους τομείς και να έχει διαθέσιμο τον Κώστα Αντετοκούνμπο, καθώς ο τραυματισμός του από το παιχνίδι με την Ολλανδία δεν ήταν σοβαρός.

Αντίθετα δεν αγωνίστηκε ο Σταμάτης που είχε ενοχλήσεις στη μέση, ενώ δεν πήρε χρόνο ο Κόνιαρης.

Η Ελλάδα έδειξε από το ξεκίνημα τις διαθέσεις της και στα πρώτα 3,5 λεπτά προηγήθηκε με 9-0 με πρωταγωνιστή τον Κώττα, με τους Αλβανούς να μειώνουν σε 7-9 (5:30”) και σε 9-13 (6:30”), όμως δεν σκόραραν ξανά ως το φινάλε της πρώτης περιόδου, που έκλεισε με σερί 10-0 στο 9-23 υπέρ της «γαλανόλευκης».

Η διαφορά δεν άργησε να ξεπεράσει το +20 για τους παίκτες του Παπαθεοδώρου στη δεύτερη περίοδο (17-41, 16′), με τον Τολιόπουλο να τη στέλνει στο +28 πριν την ανάπαυλα (20-48), όντας ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 19 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση κάθε άλλο παρά άλλαξε, με την ελληνική ομάδα να σπάει και το φράγμα του +30 (31-66), αναγκάζοντας την Αλβανία να σκοράρει με το… σταγονόμετρο και μόνο τον Ταφλάι να της δίνει κάποιες επιθετικές λύσεις.

Η άμυνα ήταν άκρως αποτελεσματική ειδικά στο τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς ανάγκασε την Αλβανία να σκοράρει μόλις τέσσερις πόντους σε όλη την περίοδο, φτάνοντας έτσι με πολύ εντυπωσιακό τρόπο στο τελικό 35-97, που σφράγισε την τρίτη νίκη σε ισάριθμα ματς στην πρώτη φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Χαλκίδας.

Τα δεκάλεπτα: 9-23, 20-48, 31-66, 35-97.

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 29 (4/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα), Κώττας 14, Κόνιαρης, Τσαλμπούρης 6, Σκουλίδας 3, Μπιλλής 7, Σταμάτης, Χαραλαμπόπουλος 18, Δίπλαρος 10, Μουράτος 5, Λούντζης 5, Αντετοκούνμπο.

Αλβανία (Βούγιατσιτς): Γκορέα 8, Μπράρι, Ταφλάι 11, Ντάνιελ Λεκντρεάι 6, Μπέλιου, Ζίκα, Στραζιμίρι, Ρακάι 4, Ντοντ Λεκντρεάι 4, Μπέλι 2, Σούσκου, Τρόγια.