Το πάλεψε κόντρα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης

Ήταν ένα ιδιαίτερο φιλικό κόντρα στους Πρωταθλητές Ευρώπης. Ο ΑΡΗΣ ήθελε την νίκη αλλά η διαφορά δυναμικότητας ήταν σημαντική και η ΤΣΣΚΑ επικράτησε με 65-77. Οι "κίτρινοι" έδειξαν καλά στοιχεία, δεδομένων και των απουσίων των Μαρμπλ και Σανικίντζε.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε με τους Κάμινγκς, Τζένκινκς, Μπάκνερ, Μούρτο και Τσαιρέλη, μία πεντάδα η οποία ουσιαστικά προήλθε κυρίως λόγω των απουσιών των Μαρμπλ και Σανικίντζε, όμως τα πήγε αρκετά καλά κόντρα στην ΤΣΣΚΑ, τουλάχιστον στον αμυντικό τομέα. Επιθετικά οι δύο ομάδες ήταν εξαιρετικά άστοχες από την περιφέρεια, ο ΑΡΗΣ μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τον Τσαιρέλη που μπήκε ορεξάτος και να προηγηθεί με 6-4 στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα. Με τον Ξανθόπουλο να ευστοχεί στο πρώτο τρίποντου για τον ΑΡΗ μετά από 48 αγωνιστικά λεπτά στην Ελλάδα (δεν πέτυχε ούτε ένα κόντρα στον Απόλλωνα Πατρών), έγινε το 11-8 στο 8ο λεπτό. Η ΤΣΣΚΑ χάρη σε ατομικές προσπάθειες του Ντε Κολό προηγήθηκε με 11-12, με τον Γάλλο να έχει οχτώ πόντους. Με “γκολ φάουλ” του Καββαδά ο οποίος έκανε θραύση μέσα στην ρακέτα, οι “κίτρινοι” ισοφάρισαν σε 14-14, που ήταν το αποτέλεσμα στην πρώτη περίοδο.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι “κίτρινοι” προσπάθησαν να τρέξουν και να εκμεταλλευτούν τον Μπάκνερ που ήταν πιο γρήγορος από τους αντιπάλους του και το κατάφεραν. Σε συνδυασμό με τις λύσεις που έδωσαν Κάμινγκς και Τζένκινκς, ο ΑΡΗΣ κατάφερε να προηγηθεί με 31-25 στο 15ο λεπτό αλλά και με 36-27 στο 16ο λεπτό, με την διαφορά στο +9 για τους “κίτρινους”, Η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε και βρήκε λύσεις στην άμυνα του ΑΡΗ με αποτέλεσμα να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 9-2 και να μειώσε σε 38-36 με την λήξη του ημιχρόνου και κορυφαίο τον Ντε Κολό με 10 πόντους.
Με την έναρξη της τρίτης περιόδου οι πρωταθλητές Ευρώπης προηγήθηκαν με 38-39, φτάνοντας το επιμέρους σκορ στο 12-1.
Ο ΑΡΗΣ στο τρίτο δεκάλεπτο δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στην επίθεση αλλά και στην άμυνα. Ο Μπάκνερ περιορίστηκε από τους Ρώσους, οι οποίοι με κορυφαίο τον Ντε Κολό κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα και να αυξήσουν την διαφορά υπέρ τους, αρχικά στους 6 πόντους (47-53) στο 26ο λεπτό αλλά και στους επτά (51-58) στο 29ο λεπτό, με τον Φριντζόν να κάνει εξαιρετική εμφάνιση. Οι “κίτρινοι” μείωσαν σε 54-58 και παρέμειναν ζωντανοί στην υπόθεση νίκη έστω και σε φιλικό επίπεδο. Η ΤΣΣΚΑ όμως δεν είχε καμία διάθεση να χάσει έστω και σε φιλικό αγώνα. Ο ΑΡΗΣ προσωρινά πλησίασε μετά από κάρφωμα του Τζένκινκς και μείωσε σε 56-58. Η απάντηση των Ρώσων ήταν ένα σερί 10-1 και το σκορ στο 57-68 στο 37ο λεπτό, διαφορά την οποία δεν μπόρεσε να μειώσει εκ νέου η ομάδα του Πρίφτη παρά την προσπάθεια της. Όποτε οι “κίτρινοι” προσπαθούσαν να κάνουν αντεπίθεση, ένα καλάθι… τελείωνει τις ελπίδες όπως έκανε ο Τεόντοσιτς όταν με τρίποντο από τα επτά μέτρα έκανε το 63-75 στο 39ο λεπτό και πριν το τελικό 65-77.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 38-36, 54-58, 65-77.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 7 (1), Φλιώνης, Τσαιρέλης 6, Τζένκινς 11 (1), Κάμινγκς 10 (1), Ζάρας 4, Χρηστίδης, Μούρτος 5 (1), Σίμτσακ, Μπάκνερ 14, Καββαδάς 8.
ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Ντε Κολό 19 (1), Τεόντοσιτς 8 (2), Όγκουστιν 8, Μαλέικο, Φρίντζον 15 (2), Τζάκσον 2, Λαζάρεφ 4, Χίγκινς 6, Κριάπα 9 (1), Κουρμπάνοφ 6, Βόστρικοφ.