Νίκη για Κολοσσό στο φιλικό ντέρμπι

Κυρίαρχοι ήταν στον αγώνα οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη

Με νίκη ξεκίνησε τις φιλικές του αναμετρήσεις στη διάρκεια της καλοκαιρινής προετοιμασίας ο Κολοσσός, με τους Ροδίτες να επικρατούν 83-78 του Ρεθύμνου στο Βενετόκλειο σε ένα κλασικό ματς πρόβα για την έναρξη της Basket League και του Κυπέλλου τις επόμενες μέρες, με τις δύο ομάδες να δείχνουν επιθετικές αρετές και να παρουσιάζουν αμυντικά προβλήματα.

Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη προηγήθηκαν με +8 στο ημίχρονο και έφτασαν στο +12 στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως η κούραση των γηπεδούχων βοήθησε τους παίκτες του Τόνι Κωνσταντινίδη να «ροκανίσουν» τη διαφορά, όμως δεν άντεξαν.

Τα δεκάλεπτα: 23-29, 52-44, 71-59, 83-78

Κολοσσός H Hotels (Λυκογιάννης): Χολ 8 (2), Μπέρι 16 (3), Γεωργαλλής, Σαλούστρος 5, Ρέντικ 21, Βασιλόπουλος 3 (1), Τσούκου 10, Αγγελάκος 3, Λιάπης, Γουότσον 8, Αχόνεν 9 (1), Παπαδάκης

Ρέθυμνο Cretan Kings (Μυκονιάτης): Χριστοδούλου 11, Κώττας 4, Άρνολντ 14 (2), Φιτζπάτρικ 13 (2), Τάλτον 20 (2), Καμπερίδης, Έντουαρντς 10 (1), Παναρετάκης, Ζάμπας 5 (1), Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος