Ήττα για τον… μέτριο ΑΡΗ από την Γκαζιαντέπ (97-99)

Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε στην δεύτερη παράταση από την Γκαζιαντέπ με 97-99, δείχνοντας αρκετές αδυναμίες κυρίως στην άμυνα. Οι "κίτρινοι" είχαν τις ευκαιρίες για την νίκη στην κανονική διάρκεια αλλά και στην πρώτη παράταση, όμως τις έχασαν, με τους Τούρκους να είναι πιο ψύχραιμοι όταν έπρεπε.

Ο Μάικλ Τζένκινς ξεκίνησε πιο… ζεστός και από ηφαίστειο και με 3/3 τρίποοντα ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 9-5 στο τρίτο λεπτό.

Οι “κίτρινοι” κατάφεραν να διατηρήσουν για λίγο ακόμα ένα προβάδισμα (12-8), μέχρι το σημείο των αλλαγών για τον Πρίφτη. Η Γκαζιαντέπ με τον Ιβάνοφ επέβαλλε τον ρυθμό της και έκανε ένα επιμέρους σερί 8-3 για να προηγηθεί με 15-16, ενώ έκλεισε μπροστά το πρώτο δεκάλεπτο με 21-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ αντιμετώπισε προβλήματα σε επίθεση και άμυνα. Κυρίως στην άμυνα όπου Ιβάνοφ και Μπάλαζιτς έκαναν ότι ήθελαν μέσα στην ρακέτα των “κιτρίνων”. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα και σε συνδυασμό με την… καθίζηση του Τζένκινκς, η Γκαζιαντέπ να προηγηθεί με 25-35 στο 14ο λεπτό, ενώη διαφορά έφτασ στο +14 (32-46), πριν το 35-49 του 20ου λεπτού. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ βελτίωσε πρώτα την άμυνα του και κυρίως μέσα στην ρακέτα, όπου οι Ιβάνοφ και Μπάλαζιτς είχε 26 πόντους στο πρώτο ημίχρονο κια μάλις 5 στην τρίτη περίοδο.

Οι “κίτρινοι” άρχισαν να πλησιάζουν και να μειώνουν την διαφορά η οποία… έπεσε στον πόντο (58-59) στο 28ο λεπτό, πριν η Γκαζιαντέπ με ένα 4-0 κλείσει μπροστά την τρίτη περίοδο με 58-63.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ είχε βρει ρυθμόι και έτσι κατάφερε να προηγηθεί με 65-62 στο 33ο λεπτό ενώ οι “κίτρινοι” κατάφεραν με το νέο ξέσπασμα του Τζένκινκς να ξεφύγουν με πέντε πόντουςε (77-72) στο 38ο λεπτό.

Αλλά η Γκαζιαντέπ βρήκε λύσεις και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του ΑΡΗ προκειμένου να ισοφαρίσει με τον Ιβάνοφ στην εκπνοή του αγώνα, με τον Βούλγαρο να κάνει ανενόχλητος “φόλοου” και να διαμορφώνει το 80-80.
Στο έξτρα πεντάλεπτο καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ, με τον ΑΡΗ να έχει την τελευταία επίθεση την οποία πήρε πάνω του ο Κάμινγκς.

Ο Αμερικανός ήταν άστοχος και το 87-87 παρέμεινε, οπότε ο αγώνας πήγε και σε δεύτερη παράταση. Εκεί ο ΑΡΗΣ δεν είχε το καθαρό μυαλό στην επίθεση, με αποτέλεσμα η Γκαζιαντέπ να προηγηθεί με 90-94 στο 47′ και 30”. Με Κάμινγκς και Μούρτο οι “κίτρινοι” προηγήθηκαν με 96-95 στο 49ο λεπτό, αλλά ο Νουρκάμ με δίποντο και ο Ρούζιτς με δύο βολές διαμόρφωσαν το 96-99 με 40 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Κάμινγκς με μία βολή μείωσε σε 97-99 με 30 δευτερόλεπτα για το τέλος.

Η Γκαζιαντέπ προσπάθησε να εξαντλήσει όλο τον χρόνο της, ο Ξανθόπουλος όμως έκλεψε την μπάλα, η οποία κατέληξε στον Μαρμπλ ο οποίος ήταν άστοχος στο δίποντο που επιχείρησε. Με τέσσερα δευτερόλεπτα να απομένουν ο Τσέρι κέρδισε φάουλ, αστόχησε και στις δύο βολές αλλά το σουτ του Κάμινγκς λίγο πίσω από το κέντρο δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: : 21-24, 35-49, 58-63, 80-80 (καν.αγ.), 87-87 (α’ παρ.), 97-99.

ΑΡΗΣ: Μαρμπλ 16 (3), Ξανθόπουλος 2, Φλιώνης, Τζένκινς 23 (6), Κάμινγκς 17 (1), Ζάρας 7 (1), Χρηστίδης 3, Μούρτος 10 (1), Σίμτσακ 4, Μπάκνερ 9, Καββαδάς 6.

Γκαζιαντέπ: Ράουτινς 5, Οζκανλί, Νουρκάν 2, Ερόλ 15 (3), Οζτσάν 9, Ρούζιτς 13 (3), Σουνγκούρ, Μπάλαζιτς 20 (4), Τσέρι 9 (1), Ερούζ, Ιβάνοφ 26 (1).