"Τσουνάμι" ο ΑΡΗΣ στην πρεμιέρα του

Ο ΑΡΗΣ έκανε μία ονειρική πρεμιέρα μιας και σαν… τσουνάμι παρέσυρε την Κύμη με το εντυπωσιακό 98-62 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος, όπου περιμένει τον αντίπαλο του μετά από κλήρωση. Ο

Οι “κίτρινοι” ισοπέδωσαν τον αντίπαλο τους στο πρώτο ημίχρονο έχοντας 63 πόντους, επίδοση που είναι η κορυφαία των τελευταίων ετών για τους “κίτρινους”.

Ο Ουίλ Κάμινγκς θέλησε να διώξει το άγχος της πρεμιέρας από τους συμπαίκτες του και τον κόσμο και με τέσσερις πόντους έκανε το 4-3 για να ακολουθήσουν Μπάκνερ και Μαρμπλ για το 9-3, με τον Μούρτο να στέλνει την διαφορά στους οχτώ (11-3) και να δείχνει ότι ο ΑΡΗΣ είχε τον έλεγχο και κατάφερε να επιβληθεί ως φαβορί.

Όμως η Κύμη δεν ήταν διατεθειμένη να τα παρατήσει και κατάφερε να αντιδράσει εκμεταλλευόμενη την αστοχία και τα λάθη των παικτών του Δημήτρη Πρίφτη προκειμένου να μειώσει σε 13-11 και σε 16-14. Οι αλλαγές του Πρίφτη με την είσοδο του Τζένκινς ο οποίος δεν ξεκίνησε στην αρχική πεντάδα, βοήθησαν τον ΑΡΗ να ανακτήσει τον έλεγχο του αγώνα και να μπορέσει να προηγηθεί με 22-17 και να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +8 (25-17) με τρίποντο του Ζάρα στην εκπνοή.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με “όπλο” την πίεση στο μισό της Κύμης, την οποία ανάγκασαν σε δύο λάθη στην επαναφορά, χαρακτηριστικό της πίεσης. Αρχικά η Κύμη μείωσε σε 25-21 και οι “κίτρινοι” απάντησαν με ένα σερί 16-0 για να στείλουν την διαφορά στους 21 πόντους (42-21) στο 15ο λεπτό με κορυφαίο τον Έρικ Μπάκνερ. Οι “κίτρινοι” συνέχισαν στον ίδιο… ισοπεδωτικό ρυθμό και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με την διαφορά στο +36 (63-27).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ άφησε τον καλό του εαυτό κάπου στις κερκίδες και όλοι είχαν έναν κακό ΑΡΗ, αποτέλεσμα της μεγάλης διαφοράς που έφερε χαλάρωση στους παίκτες του Πρίφτη. Οι “κίτρινοι” από το 38-10 του δεύτερου δεκαλέπτου, έπεσαν στο 10-18 και σίγουρα ήταν μία περίοδος την οποία όλοι θέλουν να ξεχάσουν και κυρίως ο Δημήτρης Πρίφτης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν υπήρχε κάτι τρομερό όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, με την διαφορά να κυμαίνεται στα επίπεδα των 25-28 πόντων, φτάνοντας ακόμα και τους 36 που ήταν η μέγιστη τιμή της με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, αλλά και στο τέλος του αγώνα (98-62).

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 63-27, 73-45, 98-62.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Μαρμπλ 9, Ξανθόπουλος 5 (1), Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 5, Τζένκινς 14 (4), Κάμινγκς 14, Ζάρας 7 (1), Μούρτος 9, Σίμτσακ 2, Μπάκνερ 13, Σανικίτζε 11 (10ρ.), Καββαδάς 7.

Κύμη (Μπρατσιάκος): Αμπντούλ-Αλίμ 2, Γκριν 5 (1), Τουτζιαράκης 5, Σχίζας 4, Σιγκούνας 2, Τσούπκοβιτς 6, Τζόλος 2, Ψαθάς, Σταμάτης 7, Μάλμπλαντ 3 (1), Μόργκαν 11 (7ρ.), Ελ Αμίν 15 (3).