Εντυπωσιακοί στην πρεμιέρα οι Έλιος Ντομζάλε

Νικηφόρα ξεκίνησαν το πρωτάθλημα Σλοβενίας οι Έλιος Ντομζάλε, συντρίβοντας με 85-54 στην πρεμιέρα την Σεντούρ.

Ο αγώνας:

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και πήραν εξ’ αρχής τον έλεγχο και το προβάδισμα στο σκορ. Όσο περνούσε ο χρόνος οι παίκτες του Γιάκσα Βούλιτς ανέβαζαν την απόδοσή τους σε άμυνα κι επίθεση και κατάφεραν να πάνε με διψήφια διαφορά στ’ αποδυτήρια (38-28).

Στην επανάληψη οι Έλιος δεν έριξαν ρυθμό, συνέχισαν να παίζουν γρήγορο και αποτελεσματικό μπάσκετ και ν’ αυξάνουν την υπέρ τους διαφορά.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς τα πάντα είχαν κριθεί, αλλά οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν σε υψηλό ρυθμό, φτάνοντας σε μια επιβλητική νίκη.

Κορυφαίος σκόρερ των νικητών ήταν ο Κέισι με 17 πόντους και τον ακολούθησαν οι Ατανάκοβιτς και Μπολσίνα με 11.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 38-28, 62-42, 85-54