Το χρωστούσε

Ο Ντέβιν Μαρμπλ ήταν εξαιρετικός εχθές απέναντι στον Κόροιβο, συμβάλλοντας τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας του.

Ο Αμερικάνος φόργουορντ έκανε τρομερή δουλειά στην επίθεση και σκοράροντας σε κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης βοήθησε τον ΑΡΗ ν’ αντιστρέψει την εις βάρος του κατάσταση και να στείλει το ματς στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Μαρμπλ συνέχισε να κρατάει όρθιο τον ΑΡΗ με τα καλάθια του και το τρίποντο 4΄΄ πριν το τέλος της παράτασης, πήγε το ματς στην 2η παράταση, εκεί όπου οι «κίτρινοι» κατάφεραν να επικρατήσουν με 94-99.

Ο Μαρμπλ πραγματοποίησε στην Αμαλιάδα το καλύτερο παιχνίδι της καριέρας του με την φανέλα του ΑΡΗ. Ο Αμερικάνος σημείωσε double double με 28 πόντους (11/17 δίποντα, 1/7 τρίποντα και 3/3) βολές και 10 ριμπάουντ (τα έξι επιθετικά). Από εκεί και πέρα είχε 1 ασίστ, 1 μπλοκ, 3 κερδισμένα φάουλ, 3 κλεψίματα και 27 βαθμούς συνολικά στο σύστημα αξιολόγησης, σε 47:09.

Η εμφάνιση αυτή σίγουρα θα έχει τονώσει σε πολύ μεγάλο βαθμό την αυτοπεποίθηση και την ψυχολογία του Αμερικάνου, ο οποίος πρέπει να συνεχίσει στον ίδιο ρυμό.