Οδοστρωτήρας Χάρντεν, «Απόδραση» για Μπουλς

Τι έγινε χθες στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού

Χορταστικό ματς στον Χιούστον με χαμόγελα στο τέλος για τους γηπεδούχους. Οι Ρόκετς νίκησαν τους Μπλέιζερς με το εντυπωσιακό 126-109, αλλά ακόμη πιο εντυπωσιακός από το σκορ ήταν ο Τζέιμς Χάρντεν. Ο 27χρονος γκαρντ σημείωσε 26 πόντους (4/9 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 9/11), έβγαλε 14 ασίστ, μάζεψε 12 ριμπάουντ, έκανε τρία κλεψίματα και τέσσερα λάθη. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μακ Κόλουμ που είχε κι αυτός 26 πόντους.

Με τον Τζίμι Μπάτλερ να δείχνει τον δρόμο προς τη νίκη με τους 20 πόντους που σημείωσε και τα 12 ριμπάουντ που μάζεψε, οι Μπουλς επικράτησαν 85-77 στην έδρα των Τζαζ. Καθοριστική η τρίτη περίοδος, όπου είχαν επιμέρους σκορ 25-15 οι φιλοξενούμενοι. Γκομπέρ με 16 και Έξουμ με 14 κορυφαίοι για τους ηττημένους.

Η εξαιρετική παρουσία του Ντέρικ Ρόουζ δεν αποδείχθηκε αρκετή για τους Νικς που ηττήθηκαν με 119-112 στην έδρα των Γουίζαρντς. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο να κάνουν μεγάλη ανατροπή, καθώς είχαν επιμέρους σκορ 47-32, αλλά στο τέλος αποχώρησαν με σκυμμένο το κεφάλι από το γήπεδο. Ο 28χρονος γκαρντ είχε 27 (5/13 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 8/8 βολές) σε 39 λεπτά. Από τους νικητές ξεχώρισε ο Γουόλ με 23 πόνρους, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Πόρτερ Τζούνιορ και Μπιλ με 21 και 18 αντίστοιχα.

Με έναν σεληνιασμένο, Άντριου Γουίγκινς, που είχε 35 πόντους (11/14 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές), 10 ριμπάουντ και τον Καρλ-Άντονι Τάουνς να προσθέτει 25 πόντους και να μαζέψει άλλα 10 ριμπάουντ οι Τίμπεργουλβς επικράτησαν 110-86 των Σίξερς, έχοντας 50,6% ευστοχία στα σουτ.

Πηγή: sport-fm.gr