Ήττα και κακή εμφάνιση για τους Σκάιλαϊνερς

Οι Σκάιλαϊνερς, προσεχείς αντίπαλοι του ΑΡΗ στο Basketball Champions League, ηττήθηκαν στην έδρα των Γκιέσεν Φόρτι Σίξερς με 69-52.

Η ομάδα του Γκόρντον Χέρμπερτ έμεινε για 6ο διαδοχικό παιχνίδι μακριά από τις νίκες και μετράει, πλέον, 8 σε 11 αγώνες στο γερμανικό πρωτάθλημα.

Σ’ ένα κάκιστο από πλευράς ποιότητας και θεάματος παιχνίδι οι Σκάιλαϊνερς ηττήθηκαν με 69-52 από τους Γκιέσεν Φόρτι Σίξερς.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες έπαιξαν τραγικό μπάσκετ, ήταν απελπιστικά άστοχες και είχαν πολύ κακές επιλογές στο παιχνίδι τους, με αποτέλεσμα το σκορ με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου να είναι στο 29-23.

Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση από τον Σκραμπ, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 24-12 και «κλείδωσαν» τη νίκη.

Στην τελευταία περίοδο, οι Σκάιλαϊνερς με τον τρόπο που αγωνίστηκαν δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο από το παιχνίδι και οδηγήθηκαν μοιραία στην ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 29-23, 53-35, 69-52

Γκιέσεν Φόρτι Σίξερς(Βούτσερερ): Σκραμπ 21(5), Βελς 16(2), Έβανς 6, Λίσκα 5(1), Σερς 5, Ομπστ 5(1), Πλούσκοτα 4, Σάιμπου 3, Μπόουλιν 2, Βόλερ 2, Μάνιγκατ

Σκάιλαϊνερς(Χέρμπερτ): Σιλντς 8(1), Βον 7, Κίελ 7, Άγκβα 6, Ρόμπερτσον 6, Γκρέιβς 6, Ιμπέκουε 5, Μόρισον 4, Μερτζ 3(1), Ιλζόφερ