Πέρασε από την Πόλη η Ρέαλ

Σόου από Ντόντσιτς

Δεν έχει κλείσει τα 18, αλλά παίζει σαν 30άρης star. Ο Γιουλ έλειπε, αλλά ο Ντόντσιτς ήταν ξανά εκεί κρίνοντας ένα ματς στην έδρα της Εφές. Δύσκολο λέι απ, μεγάλο τρίποντο, καθοριστική ασίστ. Όλα στο τελευταίο τρίλεπτο από τον φοβερό και τρομερό Σλοβένο που τέλειωσε το ματς με 17 πόντους, 9 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 1 λάθος.

Με ρεκόρ 10-5 έκλεισε τον α’ γύρο η ομάδα του Πάμπλο Λάσο, ενώ στο 7-8 υποχώρησε η Εφές του Περάσοβιτς. Με 14 πόντους, ο Φερνάντεθ βοήθησε τη Ρεάλ, ενώ 16 είχε για την Εφές ο Μπράντον Πολ.

H Ρεάλ μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ του «Αμπντί Ιπεκτσί» και ο Ματσιούλις διαμόρφωσε το αρχικό 4-9 με σουτ τριών πόντων. Γρήγορα, όμως, η Εφές αντέδρασε και με κρεσέντο του Ντάνστον βρέθηκε στο +4 (15-11, στο 7′). Ένα δύσκολο τρίποντο του Πολ κράτησε τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 22-21 για τους Τούρκους.

Η ομάδα του Περάσοβιτς συνέχισε να διατηρεί τον έλεγχο, παίρνοντας σκορ από διαφορετικούς παίκτες και βρέθηκε στο 31-27, στο 15′. Ο Τέιλορ έφερε το ματς στον πόντο με τρίποντο (36-35), ενώ οι Μαδριλένοι πέρασαν μπροστά με 36-37 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Αντιαθλητικά φάουλ και τεχνικές ποινές συνέθεσαν ένα άγριο σκηνικό στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με την Εφές να το εκμεταλλεύεται για το 46-41. O Nτόντσιτς βγήκε για άλλη μια φορά μπροστά και με τρίποντο «έγραψε» το 49-51. Ο Οσμάν κρατούσε όρθια την Εφές στον… χορό τριπόντων (61-59) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 63-61.

Το ματς συνέχισε να είναι ισορροπημένο και οι δυο ομάδες… αντάλασσαν χτυπήματα. Τρίποντο του Ρούντι για το 68-69, απάντηση του Ντάνστον για το 71-69. Με μεγάλο καλάθι, ο Ντόντσιτς ισοφάρισε σε 75-75, ενώ ακολούθησε ένα τρομερό τρίποντο για το 75-78. O Nτάνστον απάντησε με γκολ-φάουλ και τα τελευταία 100″ παίχτηκαν από το… μηδέν. 33″ πριν από το τέλος ο Ντόντσιτς είδε τον Αγιόν για το 78-80. O Μεξικανός σταμάτησε τον Ερτέλ στην τελευταία φάση και «κλείδωσε» την ισπανική νίκη.