Πήρε το ντέρμπι η Φενέρ

Πολύ καλός ο Σλούκας

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δυσκολεύτηκε πολύ με αντίπαλο το σύνολο του Εργκίν Αταμάν, όμως πήρε τη νίκη και συνεχίζει να ανεβαίνει βαθμολογικά. Με πρωταγωνιστές τους Γιάν Βέσελι (20π., 7ρ.) – Μπόμπι Ντίξον (17π.) η «Φενέρ» ανέβηκε στο 13-7, «ρίχνοντας» παράλληλα την «Γαλατά» στο 6-14. Νοκ – άουτ και πάλι ο Έκπε Ούντοχ, νέα… ματσάρα από τον Μπλέικ Σιλμπ (21π.).

Το ματς ξεκίνησε με τον Σινάν Γκιουλέρ να μπαίνει… καυτός (10π.) και την Γαλατάσαραϊ να είναι εύστοχη και ορεξάτη (11/15 σουτ και 9′ ασίστ στο 10′). Έτσι, το σκορ στο δεκάλεπτο ήταν 19-27. Στη δεύτερη περίοδο η κατάσταση δεν άλλαξε. Με τους Βλαντιμίρ Μίτσοφ και Μπλέικ Σιλμπ να γίνονται διψήφιοι στο σκοράρισμα, οι φιλοξενούμενοι πήγαν γρήγορα σε διψήφια διαφορά (28-38 στο 13′), την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (41-54 με 7/11 3π. της «Γαλατά»). Φυσικά, τα παράπονα του «Ζοτς» για την αμυντική λειτουργία της ομάδας του ήταν πάρα πολλά.

Μετά την ανάπαυλα ο… διακόπτης γύρισε για την Φενέρμπαχτσε. Με τον Γιάν Βέσελι και τον Μπόμπι Ντίξον να εξελίσσονται σε επιθετικούς πρωταγωνιστές και την άμυνα των γηπεδούχων να «σφίγγει», η «ψαλίδα»… έκλεισε στους 2 πόντους (64-66 στο 30′). Έπειτα, με δίποντο του Τζίτζι Ντατόμε στο 34′ η «Φενέρ» ισοφάρισε (73-73 στο 34′) και το παιχνίδι ισορρόπησε. Από εκεί και πέρα το ματς κρεμόταν σε μια… λεπτή κλωστή (77-78 στο 38′ και 79-78 στο 39′).

Με 43” για το τέλος ο Ντίξον ευστόχησε σε ένα κρίσιμο τρίποντο (82-80), ενώ στη συνέχεια η διαφορά πήγε στο +4 για την ομάδα του «Ζοτς» με 2/2 βολές του Ντατόμε (84-80). Σε εκείνο το σημείο η Γαλατάσαραϊ ήταν άστοχη και η Φενέρμπαχτσε μπόρεσε να πάρει τη νίκη με σκορ 85-80.