Ξέσπασε προσφέροντας σκορ και θέαμα

Ο ΑΡΗΣ παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ διέλυσε με 98-50 το Ρέθυμνο και επέστρεψε με επιβλητικό τρόπο στα θετικά αποτελέσματα. Ένατη νίκη για τους «κίτρινους» στο πρωτάθλημα

Ο ΑΡΗΣ χρειαζόταν μία εντυπωσιακή εμφάνιση για ν’ αντιστρέψει το βαρύ κλίμα μετά τις τρεις διαδοχικές ήττες και την έκανε απέναντι στο Ρέθυμνο.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά το παιχνίδι, με αποτέλεσμα ν’ αστοχήσουν στα σουτ που πήραν και να υποπέσουν σε λάθη. Ο ΑΡΗΣ αντέδρασε οκτώ λεπτά πριν το τέλος της 1ης περιόδου και τροφοδοτώντας διαρκώς τον Βασίλη Καββαδά στο χαμηλό ποστ, πήρε σκορ κοντά στο καλάθι και ανέβασε την υπέρ του διαφορά. Οι «κίτρινοι» όσο περνούσε ο χρόνος ανέβαζαν την απόδοσή τους και στην άμυνα, οδηγώντας τους αντιπάλους τους σε βεβιασμένες ενέργειες, που δεν έβρισκαν στόχο και τους κρατούσαν χωρίς σκορ. Στην επίθεση, ο Αυτοκράτορας συνέχισε να έχει σωστή κυκλοφορία και σουτάροντας με υψηλά ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα αύξησε, αρχικά, στο +9 την υπέρ του διαφορά (14-5) και στην συνέχεια στο +17 (23-6), με την λήξη της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το Ρέθυμνο εκμεταλλευόμενο τα λάθη των γηπεδούχων μείωσε στους 12 (27-15). Οι παίκτες του Πρίφτη αντέδρασαν άμεσα και βρίσκοντας ξανά τα πατήματά τους μέσα από την άμυνα, πήραν εκ νέου τον έλεγχο του ματς. Με καλά ποσοστά ευστοχίας από μέση και μακρινή απόσταση και πλουραλισμό στο σκοράρισμα, οι «κίτρινοι» σταθεροποίησαν την διαφορά πάνω από τους 17 πόντους και με τις βολές του Κάμινγκς, κατάφεραν να πάνε στ’ αποδυτήρια με προβάδισμα 20 πόντων (46-26).

Με την έναρξη της 3ης περιόδου, το Ρέθυμνο μ’ ένα σερί 5-0 μείωσε στους 15 (46-31). Ο ΑΡΗΣ μετά το νωθρό ξεκίνημα αντέδρασε και βρίσκοντας σκορ από τους Καββαδά, Τζένκινς και Μούρτο, έστειλε πάνω από τους 20 την διαφορά (54-33), 6:35 πριν την λήξη της 3ης περιόδου. Στον χρόνο που απέμενε, ο ΑΡΗΣ δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, κυριάρχησε στο παρκέ, στέλνοντας ακόμη και στο +37 (75-38) την υπέρ του διαφορά, για να πάει τελικά με +35 στην τελευταία περίοδο (75-40).

Με το +35 να χωρίζει τις δύο ομάδες και τους παίκτες του Πρίφτη να μην ρίχνουν την απόδοσή τους, τα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα ήταν διαδικαστικά. Ο ΑΡΗΣ συνέχισε να παίζει καλό μπάσκετ και έφτασε με άνεση σε μία επιβλητική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-6, 46, 46-26, 75-40, 98-50

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Τζάκσον, Ξανθόπουλος 4, Τσαϊρέλης 7, Τζένκινς 13(2), Κάμινγκς 6(1), Ζάρας 9(3), Μούρτος 4, Σίμτσακ 12, Γιάνκοβιτς 10(1), Καββαδάς 18, Ντραγκίσεβιτς 12(1)

Ρέθυμνο: Κώττας, Ράζης, Χριστοδούλου 7, Άρνολντ 9, Φιτζπάτρικ, Σαφτενάαρ 4, Τάλτον 8(1), Καμπερίδης 5(1), Κράβιτς 7, Γιόσεφ