Διπλό πλήγμα για Ουόριορς (vids)

Τα χθεσινά αποτελέσματα στο NBA

Την ήττα από τους Ουίζαρντς με 112-108 γνώρισαν οι Ουόριορς ωστόσο, αυτό έχει μικρότερη σημασία καθώς έχασαν από το πρώτο λεπτό τον Ντουράντ που αποχώρησε με τραυματισμό στο γόνατο. Οι Ουίζαρντς το εκμεταλλεύτηκαν βρέθξηκαν και σε καλή βραδιά και με πρώτο σκόρερ τον Μπιλ (25π.) έφτασαν στη νίκη. Οι Ουόριορς το πάλεψαν στην τρίτη περίοδο όμως οι Κάρι και Τόμπσον ήταν άστοχοι από το τρίποντο.

Ο Ουέστμπρουκ βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και οδηγεί τους Θάντερ. Πέτυχε το 30ο triple double με 43 πόντους, 11 ριμπάουντ, 10 ασίστ και οι Θάντερ επικράτησαν 109-106 των Τζαζ. Η ομάδα της Οκλαχόμα είχε 15-22 τρίποντα με ποσοστό 68%.

Ανώμαλα προσγειώθηκαν οι Μπουλς που γνώρισαν την ήττα στην έδρα τους από τους Νάγκετς με 125-107. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν σε εξαιρετική βραδιά καθώς είχαν επτά παίκτες (Τζόκιτς, Γκαλινάρι, Τσάντλερ, Νέλσον, Χάρις, Μάρεϊ, Μπάρτον) με διψήφιο αριθμό πόντων.

Με κορυφαίο τον Ουόκερ (30π.) οι Χόρνετς κέρδισαν μέσα στο Λος Άντζελες 109-104 τους Λέικερς. Οι «σφίγγες» βρήκαν βοήθειες στο σκοράρισμα και από άλλους παίκτες (Καμίσνκι, Ουίλαμς) και κατάφεραν να πάρουν μια πολύτιμη εκτός έδρας νίκη.