Δεν το πίστεψε

Ο ΑΡΗΣ βρέθηκε και στο -21, μείωσε όμως την διαφορά στους 4 (55-51) στην 4η περίοδο, αλλά ξεμένοντας από δυνάμεις και λύσεις λόγω και των πολλών απουσιών, ηττήθηκε με 70-54 από τον Παναθηναϊκό.

Ο ΑΡΗΣ βρέθηκε στα μισά της 2ης περιόδου να χάνει με 21 πόντους (44-23), αλλά στην επανάληψη αντέδρασε και έφερε το ματς στο -4 (55-51) στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου. Η αντεπίθεσή του όμως δεν συνεχίστηκε και γνώρισε την 9η φετινή του ήττα στο πρωτάθλημα.

Ο ΑΡΗΣ μπήκε δυναμικά στο παρκέ και με τον Γιάνκοβιτς να δίνει τις λύσεις επιθετικά, πήρε από νωρίς προβάδισμα 7 πόντων (2-9). Ο Παναθηναϊκός από την πλευρά του, προσπαθούσε να «χτυπήσει» μέσα από το καλάθι, αλλά η άμυνα των «κιτρίνων» λειτουργούσε αποτελεσματικά και κρατούσε χαμηλά σε παραγωγικότητα τους «πράσινους».

Πέντε λεπτά πριν την λήξη της 1ης περιόδου, ο Τζένκινς με δύο βολές έδωσε αέρα 9 πόντων στον ΑΡΗ (14-5). Σ’ εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ανεβάζοντας την απόδοσή τους και τα ποσοστά ευστοχίας τους στην επίθεση έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 12-3, πήραν το προβάδισμα στο σκορ(17-16) για πρώτη φορά στο παιχνίδι.

Στον υπολειπόμενο χρόνο, οι παίκτες του Πρίφτη ισορρόπησαν και πάλι το παιχνίδι και παίρνοντας σκορ από τον Μούρτο, έκλεισαν το Α΄ δεκάλεπτο στην ισοπαλία (20-20).

Με την έναρξη της 2ης περιόδου, ο Παναθηναϊκός με 6 διαδοχικούς πόντους από τον Ρίβερς και 1 από τον Σίγκλετον, αύξησε την υπέρ του διαφορά στο +7. Ο ΑΡΗΣ δεν είχε την απαιτούμενη συγκέντρωση και ενέργεια στο παιχνίδι του, με αποτέλεσμα να χάσει τα’ αμυντικά ριμπάουντ και να δώσει την δυνατότητα στους αντιπάλους του να εκτελέσουν υπό καλές προϋποθέσεις.

Επτά λεπτά πριν το ημίχρονο, ο Ζάρας με τρίποντο μείωσε στους 4 (27-23), προσωρινά όμως, καθώς ο Ρίβερς βρήκε και πάλι ευάλωτη την άμυνα του ΑΡΗ και ευστοχώντας πίσω από τα 6,75, ανέβασε στο +9 την διαφορά για την ομάδα του (32-23), 5,16 πριν το τέλος του πρώτου μέρους.

Στον χρόνο που απέμενε μέχρι την ανάπαυλα, ο ΑΡΗΣ συνέχισε να είναι πολύ άστοχος στην επίθεση, στην άμυνα δεν είχε την απαραίτητη ένταση και μαχητικότητα, συνθήκες που εκμεταλλεύτηκε ο Παναθηναϊκός και προηγήθηκε ακόμη και με +21 (44-23). Στα τελευταία δύο λεπτά όμως, ο ΑΡΗΣ αντέδρασε και με τον Σίμτσακ να δίνει λύσεις στην επίθεση, έτρεξε ένα σερί 7-0 και πήγε στ’ αποδυτήρια με μειονέκτημα 14 πόντων (44-30).

Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, ο ΑΡΗΣ μπήκε μ’ ενέργεια και συγκέντρωση στο παρκέ, μέσα από την καλή του άμυνα κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα και να σημειώσει εύκολα καλάθια, μειώνοντας την διαφορά στους 8 (44-36), 7:33 πριν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Παναθηναϊκός σ’ εκείνο το σημείο παίρνοντας σκορ από τον Χαραλαμπόπουλο και τον Μπουρούση, ανέβασε την διαφορά στο +12 (48-36). Ο Τζένκινς μείωσε με δύο βολές στους 10 (48-38) και ο ΑΡΗΣ είχε την ευκαιρία να ρίξει ακόμη περισσότερο την διαφορά, καθώς οι «πράσινοι» δεν ήταν εύστοχοι, αλλά τα διαδοχικά αβίαστα λάθη στην επίθεση, του στέρησαν αυτή την δυνατότητα.

Στα τρία λεπτά που απέμεναν για το τέλος της 3ης περιόδου, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με +13, αλλά οι παίκτες του Πρίφτη αντέδρασαν και με το τρίποντο του Γιάνκοβιτς, πήγαν στην 4η περίοδο με μειονέκτημα 10 πόντων (53-43).

Στην τελευταία περίοδο, ο ΑΡΗΣ συνέχισε να παίζει με ένταση και μαχητικότητα στην άμυνα και στην επίθεση βρίσκοντας λύσεις πίσω από τα 6,75 με τους Ζάρα και Γιάνκοβιτς, μείωσε στους 4 (55-51), 7:22 πριν το τέλος του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός είχε χάσει την συγκέντρωση του, αλλά ο Τζέιμς κράτησε όρθια την ομάδα του κι με διαδοχικούς πόντους, αύξησε την διαφορά στο +12 (63-51).

Στον χρόνο που απέμενε, οι “κίτρινοι” δεν είχαν τ’ αποθέματα ενέργειας για ν’ αλλάξουν τα δεδομένα και γνώρισαν την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 44-30, 53-43, 70-54

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Φώτσης 7 (1), Φελντέιν 5 (1), Χαραλαμπόπουλος 6, Μπουρούσης 3, Καλάθης 4, Σίνγκλετον 9, Ρίβερς 10(2), Τζέιμς 19 (1), Παππάς 2, Γκάμπριελ 5 (1)