Το ιδανικό Α΄ ημίχρονο και το «διαστημικό» ποσοστό στα δίποντα (vid)

Ο ΑΡΗΣ, στο παιχνίδι του Α΄ γύρου κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας, είχε πραγματοποιήσει μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του παίρνοντας τελικά τη νίκη με 64-79.

Οι «κίτρινοι», παίζοντας με συγκέντρωση, ένταση και ταχύτητα σε άμυνα κι επίθεση, δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους «μελανόλευκους» στο 1ο ημίχρονο, πηγαίνοντας στ’ αποδυτήρια με προβάδισμα 22 πόντων (18-40).

Στην επανάληψη, ο Απόλλωνας έκανε την αντεπίθεσή του, μείωσε την διαφορά σε μονοψήφιο, όμως η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη σουτάροντας με το «διαστημικό» 78,57% στα δίποντα, διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ και έφτασε χωρίς να δυσκολευτεί στο τελικό 64-79.

Κορυφαίος του Αυτοκράτορα σ’ εκείνο τα παιχνίδι ήταν ο Ντραγκίτσεβιτς με 17 πόντους και τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Τσαϊρέλης (14), Ξανθόπουλος (11) και Γιάνκοβιτς (10).