«Έφαγαν» ένα δευτερόλεπτο στους Σέλτικς οι διαιτητές του Game 6!

Οι Μπόστον Σέλτικς… στερήθηκαν ένα δευτερόλεπτο στο τέλος της παράτασης του Game 6 με τους Ουάσινγκτον Ουίζαρντς, σύμφωνα με την ειδική επιτροπή του ΝΒΑ που εξετάζει τα λάθη των διαιτητών στα τελευταία λεπτά των αγώνων.

Όπως αναφέρει η έκθεση του «Last 2 Minutes Report», οι Σέλτικς έπρεπε να έχουν 2,7 δευτερόλεπτα μετά το νικητήριο (όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια) τρίποντο του Τζον Ουόλ, όμως το χρονόμετρο μετά από το φάουλ που κέρδισαν έδειχνε 1,7 δεύτερα για την λήξη.

Φυσικά, στην ίδια έκθεση γίνεται λόγος για δύο διαιτητικά λάθη που… ευνόησαν τους Σέλτικς, ωστόσο η ουσία δεν αλλάζει. Οι Ουίζαρντς επικράτησαν με 92-91, ισοφάρισαν σε 3-3 και η πρόκριση στους τελικούς της Ανατολής θα κριθεί στο Game 7 της Βοστώνης.