Euroleague: Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα

από Γιώργος Μπαιράμης

Έχοντας να αντιμετωπίσει και τις απουσίες των Γκουντάιτις, Αγραβάνη, αλλά και το “κόψιμο” του Μπέικον από τον Σερέλη, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα από τον Ερυθρό Αστέρα, αλλά με μία φοβερή αντεπίθεση στο τέλος, έφερε… τούμπα το ματς και διέκοψε το αρνητικό σερί στη Euroleague.

Με κορυφαίο τον Γιώργο Παπαγιάννη (17 πόντοι και 7 ριμπάουντ) και παίκτη “κλειδί” τον Μαντζούκα, οι “πράσινοι” κλείδωσαν τους Σέρβους στην άμυνα μετά το 25ο λεπτό και έφθασαν τελικά εύκολα στη νίκη, παρότι πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο.

Το παιχνίδι
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι στην επίθεση, με τον Παπαγιάννη να είναι ο μόνος θετικός και την ομάδα να σουτάρει 0/11 τρίποντα πριν “σπάσει” το αρνητικό σερί ο Γουίλιαμς. Στην άμυνα η εικόνα του “τριφυλλιού” ήταν πάντως καλή και το δεκάλεπτο “έκλεισε” με σκορ 17-9 υπέρ του Ερυθρού Αστέρα.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να βρίσκει λύσεις μόνο από Παπαγιάννη και Γουίλιαμς στην επίθεση, αλλά κατάφερε να μειώσει και στο -5 (28-22). Η άμυνά του άρχισε όμως να “πελαγοδρομεί” στη συνέχεια και με τον Νέντοβιτς να φθάνει τους 12 πόντους, ο Ερυθρός Αστέρας “εκτόξευσε” τη διαφορά στο +13 στο ημίχρονο (42-29).

Ο Ερυθρός Αστέρας διατήρησε το προβάδισμα και στο τρίτο δεκάλεπτο, φθάνοντας ακόμη και στο +16, αλλά ακολούθησε ένα απίστευτο ξέσπασμα του Παναθηναϊκού, που με επιθετικό πλουραλισμό και τους Γουίλιαμς και Μαντζούκα στις θέσεις των ψηλών “έτρεξε” σερί 15-1 και έκανε ξανά ντέρμπι το ματς (55-52 υπέρ των Σέρβων στο 30′).

Οι “πράσινοι” εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ και στην τέταρτη περίοδο, όπου και συνέχισαν να “δαγκώνουν” στην άμυνα, για να δεχθούν μόνο 11 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και να “καθαρίσουν” εύκολα τον Ερυθρό Αστέρα, με σκορ 75-66.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 29-42, 52-55, 75-66

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης , Γουόλτερς 9 (1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λι 7 (2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα) , Παπαγιάννης 17 (7/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 μπλοκ) , Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 13 (2/4 τρίποντα) , Γ. Καλαϊτζάκης , Τόμας 11 (3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Πονίτκα 8 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη) , Γκριγκόνις 7 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Μαντζούκας 3 (4 ριμπάουντ)

Φωτορεπορτάζ:EUROKINISSI