Stoiximan Basket League: Ο Προμηθέας βύθισε κι άλλο τον Απόλλωνα στο ντέρμπι της Πάτρας (hls)

Ένας σαφώς ανώτερος Προμηθέας έκανε «περίπατο» στο ντέρμπι της Πάτρας, σάρωσε τον Απόλλωνα 84-56 στην Περιβόλα για τη 18η αγωνιστική της Stoiximan Basket League και θα παραμείνει στην πεντάδα.

Οι παίκτες του Προμηθέα βρήκαν περισσότερες λύσεις από την περιφέρεια στην αρχή της αναμέτρησης και προηγήθηκαν 11-5 με επιθετική πολυφωνία και κυριαρχία στα ριμπάουντ. Το τρίποντο του Κάουαν έφερε το 7-14 σε ένα κακό ποιοτικά ματς στη συνέχεια κι ο Οσμπορν ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο 11-16.

Με προσωπικό σερί 4-0 την έναρξη της δεύτερης περιόδου, το ματς πήγε στο 11-20 και με νέο σερί 8-0 χάρη στα συνεχόμενα τρίποντα έγινε το 14-28 με τις πολλές λύσεις από την περιφέρεια για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου στην κακή άμυνα των «μελανόλευκων». Ο Κόφι συνέχισε να σκοράρει και φτάσαμε στο 17-36, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο στο 19-36 κι επιμέρους σκορ στη δεύτερη περίοδο 8-20. Αυτό, αφού ο Προμηθέας είχε 12/1 δίποντα και 19 ριμπάουντ κι ο Απόλλων Πάτρας 6/23 δίποντα, 0/8 τρίποντα και 22 ριμπάουντ.

Το τρίποντο του Τζόουνς έφερε το +20 στην έναρξη της τρίτης περιόδου, όμως, με πρωταγωνιστή τον Μπράουν, ο Απόλλων με σερί 6-0 μείωσε στο -14, όμως τα συνεχόμενα τρίποντα του Προμηθέα έφεραν το +22 για τους φιλοξενούμενους με 7-0 σερί. Ο Χέιλ είχε αρχίσει να «πυροβολεί» και, με τη διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ +18 κα +21, το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 37-58.

Τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Προμηθέα στην έναρξη της τέταρτης περιόδου έφεραν το +27 για τους παίκτες του Ηλία Παπαθοεδώρου κι αυτό του Μπαζίνα τα +30 για τους φιλοξενούμενους. Οι Αμερικανοί των «μελανόλευκων» προσπαθούσαν να μειώσουν τη διαφορά, που ανεβοκατέβαινε στο +27 με +30 σε εκείνο το διάστημα. Ο Ετσενίκε έκανε το 48-81 και το ματς ολοκληρώθηκε στο 56-84.

Φωτογραφία: Eurokinissi