To νούμερα… αλλαγής του ΑΡΗ στο δεύτερο ημίχρονο

Ο ΑΡΗΣ έδειξε χαρακτήρα και ψυχή, σε ένα ματς στο οποίο έχανε με 15 πόντους στο πρώτο μέρος (43-28) ενώ βρέθηκε ακόμη και στο -19 (49-30) στις αρχές του β’ ημίχρονου. Στην διάρκεια του οποίου, ο ΑΡΗΣ φόρτσαρε, βελτιώθηκε σε αρκετούς τομείς και κατάφερε να “αρπάξει” την νίκη στο φινάλε, με το δίποντο του Γούντμπερι. Ας δούμε κάποια νούμερα του πρώτου και του δευτέρου μέρους, όπου υπήρξε αλλαγή εικόνας από πλευράς του “Αυτοκράτορα”. Έχουμε και λέμε… Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΡΗΣ είχε συνολικά 28 πόντους, τους οποίους ξεπέρασε στο τρίτο δεκάλεπτο καθώς στην διάρκεια αυτού, πέτυχε 30 πόντους.

Όσον αφορά την τέταρτη περίοδο, το σύνολο του Καστρίτη πέτυχε 27 πόντους. Δηλαδή, ο ΑΡΗΣ είχε 57 πόντους στο δεύτερο μέρος, όταν στο πρώτο είχε 28 πόντους. Από εκεί και πέρα, οι “κίτρινοι” είχαν έξι περισσότερα τρίποντα στο δεύτερο μέρος, καθώς τελείωσαν το ματς με 9 εύστοχα σουτ από τα 6.75 ενώ στο πρώτο 20λεπτο είχαν τρία τρίποντα. Σχετικά με τα ριμπάουντ, ο ΑΡΗΣ πήρε 20 “σκουπίδια” στο δεύτερο μέρος ενώ στο πρώτο είχε 14.

Επίσης, στο δεύτερο ημίχρονο, υποχρέωσε τον Κολοσσό σε χαμηλό νούμερο στα “σκουπίδια”, καθώς οι Ροδίτες είχαν 10 ριμπάουντ, την στιγμή που στο πρώτο μέρος είχαν 19 “σκουπίδια”. Από εκεί και πέρα, ο ΑΡΗΣ είχε τέσσερα κλεψίματα στο β’ μέρος ενώ στο πρώτο ημίχρονο δεν έκανε ούτε ένα κλέψιμο. Τέλος, “επέτρεψε” στον Κολοσσό να πετύχει μόνο τέσσερα δίποντα στο δεύτερο μέρος. Οι Ροδίτες είχαν 11 δίποντα στο πρώτο ημίχρονο (στην διάρκεια αυτού, “χτυπούσαν” συχνά μέσα στο “ζωγραφιστό”) και τελείωσαν το ματς με 15 δίποντα.