Βαριά ήττα για τον ΑΡΗ, άργησε να μπει στον αγώνα κατά ένα… δεκάλεπτο

Ο ΑΡΗΣ Midea γνώρισε βαριά ήττα από τον Ολυμπιακό με 102-72, πληρώνοντας το τραγικό πρώτο δεκάλεπτο όπου ουσιαστικά δεν… ήταν στο παρκέ. Οι παίκτες του Καστρίτη δεν μπήκαν ποτέ στην λογική και στην ένταση του αγώνα στα πρώτα δέκα λεπτά. Μηδέν προσπάθεια στην άμυνα, όπου ο Ολυμπιακός έχασε μόλις ένα σουτ, λάθη στις δύο γραμμές του γηπέδου. Επιθετικά η μπάλα δεν κυκλοφορούσε, οι ατομικές ενέργειες δεν είχαν αποτέλεσμα λόγω της άμυνας του Ολυμπιακού. Έτσι το 35-12 της πρώτης περιόδου κρίνεται απόλυτα δίκαιο και δείχνει την αληθινή εικόνα του αγώνα. Μίας ομάδας που κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και ουσιαστικά… ισοπέδωσε τον αντίπαλο της, ο οποίος ήταν «εξαφανισμένος» αλλά το μεγάλο αρνητικό στοιχείο ήταν η έλλειψη διάθεσης και συγκέντρωσης.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ Midea προσπάθησε να… συμμαζέψει την κατάσταση, έγινε καλύτερος στο επιθετικό κομμάτι, χωρίς όμως να φτάσει σε επίπεδα να μειώσει δραματικά την διαφορά, με τον Ολυμπιακό να κλείνει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος με 57-31.
Στο μοναδικό διάστημα όπου ο ΑΡΗΣ Midea έδειξε κομμάτι των δυνατοτήτων του ήταν από την αρχή της τρίτης περιόδου μέχρι το 25ο λεπτό. Η άμυνα άρχισε να πιέζει, οι παίκτες του Καστρίτη κέρδισαν προσωπικές φάσεις, ενώ επιθετικά υπήρχε μία καλή κυκλοφορία της μπάλας ώστε να βρεθεί η κατάλληλη επιλογή. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ένα επιμέρους 7-16 υπέρ του ΑΡΗ Midea ο οποίος μείωσε σε 64-47. Ο Μπαρτζώκας πήρε τάιμ άουτ, ο Ολυμπιακός με μπροστάρη τον Βεζένκοφ απάντησε με ένα 12-0 και επανάφερε την τάξη.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ενδιαφέρον ήταν καθαρά στην διαφορά της άμυνας, αφού οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν σε σημαντικό βαθμό αλλά οι «κίτρινοι» δεν μπόρεσαν να μειώσουν, γνωρίζοντας την ήττα με 102-72.
Τα δεκάλεπτα: 35-12, 57-31, 76-49, 102-72.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ, Ράιτ 23 (8/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 9 (1), Λαρεντζάκης 6, Βιλντόσα 2, Φαλ 9, Βεζένκοβ 22 (7/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 6, Ντόρσεϊ 10, Πίτερς 4, Φουρνιέ 11 (7 ασίστ)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Μπανκς 4 (5 ριμπάουντ), Νόλεϊ 21 (9/13 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη), Άλκινς, Τολιόπουλος 6 (2/6 τρίποντα, 3 λάθη), Ντε Τζούλιους 17 (7/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Χατζηδάκης 6 (1), Γκιουζέλης 3 (1), Μποχωρίδης 1, Ρόμπερτς 4 (5 ριμπάουντ), Χοτζ 4, Μαντζούκας 6 (2/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα)