Με το… καλημέρα «σφαγείο» στην Βενετία και ήττα του ΑΡΗ Midea

από Σταμάτης Μουρελής

Άσχημα ξεκίνησε η σεζόν για τον ΑΡΗ Midea όχι από πλευράς αποτελέσματος αλλά διαιτησίας που ήταν με διαφορά μία από τις χειρότερες της τελευταίας τριετίας και η βασική αιτία της ήττας από την Βενέτσια με 95-75.

Οι τρεις διαιτητές διαμόρφωσαν ξεκάθαρα τον νικητή του αγώνα… βλέποντας φάουλ μόνο από την πλευρά του ΑΡΗ και όχι από τους γηπεδούχους, με τις βολές να είναι 24-4 στο πρώτο ημίχρονο και 6-19 τα φάουλ.
Βέβαια το… καλύτερο το είχαν αφήσει για το δεύτερο μέρος οι τρεις διαιτητές όπου η κατάσταση ξέφυγε.
Ο ΑΡΗΣ βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει στο σκορ (11-5) αλλά αντέδρασε με τρίποντα του Μαντζιούκα για να μειώσει σε 13-11. Η Βενέτσια εκμεταλλεύτηκε την δύναμη της μέσα στην ρακέτα αλλά και τα σφυρίγματα των διαιτητών, προκειμένου να κλείσει προηγούμενη το πρώτο δεκάλεπρο με 30-22.
Ο Καστρίτης γύρισε την άμυνα σε ζώνη, ο Τολιόπουλος εκτός από πόντους άρχισε να μοιράζει το παιχνίδι και οι «κίτρινοι» μπόρεσαν να αντιδράσουν και να μειώσουν σε 35-30. Οι Ιταλοί δεν είχαν λύσεις, άρχισαν να έχουν προβλήματα επιθετικά. Ο ΑΡΗΣ έβαλε στην… εξίσωση και τον Μπανκς ο οποίος με συνεχόμενους πόντους, ισοφάρισε σε 39-39 και σε 41-41, με την ομάδα του Καστρίτη να έχει επιστρέψει για τα… καλά.
Αλλά προσωρινά μιας και οι τρεις «γκρι» άρχισαν να… εξαντλούν την αυστηρότητα τους στους παίκτες του ΑΡΗ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Βενέτσια να σκοράρει τους τελευταίους 12 πόντους της στο πρώτο ημίχρονο μόνο με βολές, 12 τον αριθμό και να κλείσει μπροστά στο σκορ με 47-41. Ένα πρώτο μέρος όπου οι Μπανκς, Νόλει, Ρόμπερτς και Χατζηδάκης είχαν ήδη από τρία φάουλ.
Οι «κίτρινοι» μπήκαν δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και μπόρεσαν να μειώσουν σε 47-46. Ο Σπάχια πήρε τάιμ άουτ για να ηρεμήσει την ομάδα του. Όμως αυτοί που έκαναν την διαφορά ήταν οι διαιτητές που άρχισαν και πάλι να χρεώνουν τους παίκτες του ΑΡΗ Midea με φάουλ. Αποτέλεσμα να μειωθεί αρκετά η αμυντική αντίδραση των «κιτρίνων», η Βενέτσι πήγε την μπάλα κοντά στο καλάθι όπου δεν υπήρχε αντίσταση και η διαφορά άρχισε να αυξάνεται. Οι Ιταλοί έκαναν ένα σερί 16-0 και προηγήθηκαν με 63-46, με τους «κίτρινους» να έχουν χάσει την ψυχραιμία τους, να μην μπορούν να παίξουν άμυνα και ουσιαστικά να αντιδράσουν. Ο Χατζηδάκης ήταν ο πρώτος που αποβλήθηκε, ακολούθησαν και άλλοι, με τον Καστρίτη να αναγκάζεται να παίξει με «πεντάρι» τον Γκιουζέλη. Η Βενέτσια συνέχισε να σκοράρει κοντά στο καλάθι, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στους 20 πόντους με το τελικό 95-75.
Τα δεκάλεπτα: 30-22, 47-41, 69-57, 95-75.
Βενέτσια (Σπάχια): Παρκς 17 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σιμς 13 (1), Καμπενγκέλε 13 (9 ριμπάουντ), Τεσιτόρι 11, Λέβερ 2, Μάνφορντ 10 (2), Καζαρίν 1, Μορέτι 6 (1), Ένις 12 (1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιανελίτζε, Γουίτλ 10 (3/4 τρίποντα), Γουίλτζερ

ΑΡΗΣ Midea (Καστρίτης): Μπανκς 9 (5 ριμπάουντ), Νόλεϊ 14 (4/6 τρίποντα), Τολιόπουλος 10 (2/8 τρίποντα), Ντε Τζούλιους 11, Χατζηδάκης 2, Γκιουζέλης, Μποχωρίδης 4, Κλέι 1, Γούντμπερι 9 (2/5 τρίποντα), Ρόμπερτς 4, Μαντζούκας 11 (3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ)