Πρώτη νίκη μέσα από την άμυνα του!

Τι και αν σκόραρε 82 πόντους, τι και αν η διαφορά εκτοξεύτηκε μέχρι και το +23. Ο λόγος που κέρδισε το παιχνίδι ο ΑΡΗΣ, ήταν η άμυνα που “χάλασε” το μυαλό του αντιπάλου του.

Ζώνη, προσαρμογές και παγίδες. Ο ΑΡΗΣ φρόντισε από νωρίς να πιέσει και να βάλει σε αμηχανία, μια ομάδα που πρόσφατα άλλαξε προπονητή και δεν είχε 100% αγωνιστική συγκέντρωση.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, δεν επέτρεψε στον Κέντρικ Ρέι -ο οποίος μέχρι χθες ήταν ο 5ος σκόρερ του πρωταθλήματος και πρώτος του Προμηθέα, να πετύχει ούτε έναν πόντο! Ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 0/8 σουτ και 10 ασίστ.

Παρότι ήταν φανερό πως ήταν μια κακή μέρα από νωρίς, η ομάδα της Πάτρας δεν σταμάτησε να επιχειρεί τρίποντα και από 38% μέσο όρο στα πρώτα πέντε παιχνίδια, τελείωσε την χθεσινή αναμέτρηση με 5/32, ήτοι 15%!

Μια ομάδα που σκόραρε 82 πόντους/αγώνα, είχε πετύχει 42 πόντους μετά από 30 λεπτά και κατάφερε να σκαρφαλώσει πάνω από τους 62, στο τέταρτο δεκάλεπτο που η διαφορά άνοιξε και οι άμυνες πήγαν περίπατο.

Αν λάβει κανείς υπόψιν και τις ελλείψεις, τον βαθμό ετοιμότητας κάποιων παικτών και την διαχείριση κούρασης/φάουλ που έπρεπε να γίνει, ο ΑΡΗΣ χθες πήρε ΑΡΙΣΤΑ στο αμυντικό κομμάτι.

Για την ιστορία, η μοναδική φορά που ο ΑΡΗΣ κράτησε τόσο χαμηλά αντίπαλο του, ήταν κόντρα στην ΑΕΚ (64), όμως αφενός η επιθετική δυστοκία αλλά και ο παράγοντας “διαιτησία” τον οδήγησαν σε ήττα στον πόντο (64-63).