Σχίζας: Τα πρώτα θετικά δείγματα και η απαραίτητη διαχείριση

Δεύτερο σερί παιχνίδι, δεύτερο δεκάλεπτο για τον Σταύρο Σχίζα που δείχνει να αφήνει πίσω του όλα όσα τον ταλαιπώρησαν την φετινή σεζόν.

Ο αρχηγός του ΑΡΗ, κόντρα στον Ολυμπιακό μέτρησε 9 πόντους (0/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα) και μερικές εξαιρετικές άμυνες, σε 11 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα.

Μερικές μέρες νωρίτερα προηγήθηκε η αναμέτρηση με τον Ηρακλή, όπου σημείωσε 4 πόντους (1/3 δίποντα, 2/2 βολές), 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 10:57.

Είναι εμφανές ότι το προπονητικό σταφ του ΑΡΗ με οδηγίες από το ιατρικό τιμ, προσπαθεί να επαναφέρει τον έμπειρο Έλληνα γκαρντ σε ρυθμούς αγώνα.

Για να γίνει αυτό, όπως και σε κάθε μακροχρόνιο τραυματισμό, απαιτούνται σταδιακά βήματα και στον ΑΡΗ δεν σκοπεύουν να παρεκκλίνουν.

Πάντως, ο Έλληνας γκαρντ αφήνει πάρα πολύ θετικά δείγματα, μέσα από την ενέργεια που βγάζει στην άμυνα, αλλά και στο μπροστά μέρος του παρκέ αφού μπορεί να γίνει τόσο κομμάτι της κυκλοφορίας όσο και τελικός αποδέκτης μια επίθεσης.

Πηγή φωτογραφίας: ΚΑΕ ΑΡΗΣ