ΤΟ… ΧΕΡΙ του Γκάλινατ και στα χέρια του ΑΡΗ Midea η πρόκριση

από Σταμάτης Μουρελής

Απίστευτο φινάλε στο Αλεξάνδρειο με τον Γκάλινατ να καρφώνει 8 δέκατα πριν το τέλος και να δίνει την νίκη στον ΆΡΗ Midea με 76-75 επί της Μπουντούτσνοστ. Σε μία ονειρική βραδιά με την αύρα της πρόκρισης της ποδοσφαιρικής ομάδας, οι παίκτες του Καστρίτη έκαναν την ανατροπή από το -9 στην τελευταία περίοδο και με το μυθικό κάρφωμα του Γκάλινατ, 8 δέκατα πριν το φινάλε, πήραν μία νίκη που τους δίνει το δικαίωμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup.

Η Μπουντούτσνοστ αιφνιδίασε τον ΑΡΗ Midea και προηγήθηκε με 2-5, αλλά η αντίδραση των παικτών του Καστρίτη ήταν άμεση. Με πιεστική άμυνα στην περιφέρεια και καλές επιθετικές επιλογές, οι «κίτρινοι» έκαναν ένα σερί 8-2 προκειμένου να προηγηθούν με 10-7, ενώ λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε στο +4 (17-13). Το τελευταίο τρίλεπτο ήταν κακό για τον ΑΡΗ Midea με την Μπουντούτσνοστ να απαντάει με ένα σερί 5-0 για να προηγηθεί με 17-18.
Ο ΑΡΗΣ Midea μπήκε καλά στην δεύτερη περίοδο και προηγήθηκε με 24-23, αλλά ακολούθησε ένα τετράπλο με λάθη στην επίθεση και κενά στην άμυνα. Η Μπουντούτσνοστ τα εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο για να μπορέσει να κάνει ένα σερί 11-0 και να προηγηθεί εμ 24-34 στο 18ο λεπτό. Η είσοδος του Κατσίβελη στο παιχνίδι, μετά από έναν μήνα απουσίας, άλλαξε την εικόνα του ΑΡΗ Midea ο οποίος κατάφερε να μειώσει σε 34-39 με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τον έλεγχο του αγώνα. Η Μπουντούτσνοστ… χτύπησε μέσα στην ρακέτα, εκεί όπου είχε πλεονέκτημα, ενώ οι διαιτητές που στο πρώτος μέρος ήταν μέτριοι, στο δεύτερο έγιναν… τραγικοί με σφυρίγματα που προκάλεσαν εκνευρισμό σε παίκτες και κόσμο.
Οι Μαυροβούνιο διατήρησαν το προβάδισμα και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 54-63. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Καστρίτη μπήκαν αποφασισμένοι για την ανατροπή. Έτσι και έγινε, με σκληρή άμυνα, ώστε να πλησιάσει στο 63-66, ένα σημείο καθοριστικό μιας και το Παλέ πήρε… φωτιά αφού είχε ολοκληρωθεί η διαδικασία των πέναλτι στο Χαριλάου με την πρόκριση του ΑΡΗ επί της ΑΕΚ.

Οι οπαδοί του ΑΡΗ άρχισαν να επιστρέφουν στις κερκίδες και το ίδιο έκανε και η ομάδα στο παρκέ, μιας και με τρίποντο του Τολιόπουλου οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 71-68. Η Μπουντούτσνοστ αντέδρασε και προηγήθηκε με 74-75 με καλάθι του Τζόουνς, 69 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Σανόγκο έκανε λάθος στην επόμενη φάση, οι Μαυροβούνιοι αστόχησαν με τον Χάρελ να παίρνει την τελευταία επίθεση και να σουτάρει για τρεις. Η μπάλα όμως δεν μπήκε, όλοι νόμιζαν πως όλα τελείωσαν, μέχρι το χέρι του Γκάλινατ να την πάρει και να σκοράρει με ένα εκπληκτικό «follow» κάρφωμα για το 76-75, 8 δέκατα πριν το τέλος.

Η Μπουντούτσνοστ δεν μπόρεσε να κάνει ένα καλό σουτ στον χρόνο που απέμενε λόγω της εκπληκτικής άμυνα του ΑΡΗ.