Εύκολη νίκη για την Σπόρτινγκ (vid)

Σπόρτινγκ υπέταξε την Εστορίλ, επικρατώντας 3-0 της Εστορίλ στη Λισσαβώνα στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Primeira Liga. Επανήλθε στις νίκες, καθώς την περασμένη εβδομάδα έληξε ισόπαλο το ντέρμπι με την πρωτοπόρο Πόρτο, η οποία φιλοξενείται από τη Μορεϊρένσε. Μεσοβδόμαδα ακολούθησε το 0-5 της Μάντσεστερ Σίτι στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» για τους «16» του Champions League.

Ο Πέδρο Γκονσάλβες ξεμπλόκαρε και πάλι τα «λιοντάρια», βρίσκοντας δίχτυα στο 40o λεπτό από κοντά, έπειτα από απόκρουση του Λέιτε. Στο 64’ έγειρε αισθητά υπέρ των «λιονταριών» η πλάστιγγα, καθώς οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες. Ο Ραούλ Σίλβα, ο οποίος είχε μπει στο 60’, αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη. Ο Ρέις με δυνατό σουτ έπειτα από τακουνάκι του Παούλινιο «κλείδωσε» ουσιαστικά τη νίκη στο 76ο λεπτό. Ο Σαράμπια «ζωγράφισε» στο 81ο λεπτό το τρίτο γκολ της Σπόρτινγκ με εκτός περιοχής σουτ.