Δοκιμές, ελλείψεις και ισοπαλία με… buzzer beater για τον ΑΡΗ

Ο Κίκε Σαβέριο και η… στραβοκλωτσιά του Ζαν Ζουλ γλίτωσαν τον ΑΡΗ από την ήττα στο φιλικό κόντρα στην Ελμπασάνι, με τον πρώτο στις καθυστερήσεις να διαμορφώνει το τελικό 1-1.

Το γκολ… δώρο με “δράστη τον Γκρέκα στο 19’΄έδωσε από νωρίς το προβάδισμα στους Αλβανούς, με σχεδόν δύο διαφορετικές ενδεκάδες από τον Άκη Μάντζιο και αυτή του πρώτου μέρους να έχει αρκετές δοκιμές.

Ο ΑΡΗΣ είχε μία ελαφρώς πιο… ζωηρή εικόνα στο δεύτερο μέρος, μετά το κακό πρώτο, έχοντας ως καλές στιγμές μόνο το σουτ του Σουλεϊμάνοφ στο 49′ και τη μεγάλη ευκαιρία του Μορόν στο 85′ που αστόχησε σχεδόν μπροστά από την εστία.

Μέχρι που ήρθε η τελευταία φάση του ματς, με τον Ζουλ να κάνει κακό σουτ αλλά τη μπάλα να… κοντράρει στον Σαβέριο και αυτός να στέλνει τη μπάλα στο απέναντι δίχτυ για το 1-1.

Ντεμπούτο για Μόντσου ως αλλαγή και για τον Μάγιο ως βασικός, με τους Σίστο-Κουέστα να απουσιάζουν λόγω τραυματισμού.

Επόμενο και τελευταίο φιλικό προετοιμασίας για τον ΑΡΗ το επόμενο Σάββατο (10/08) κόντρα στη Λαμία στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, στην πρόβα τζενεράλε πριν την έναρξη του πρωταθλήματος.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Πρώτο ημίχρονο όπως το περίμενε και το ήθελε ο ΑΡΗΣ, κυρίως σε αυτό που αντιμετώπισε. Μία πεντάδα στην άμυνα της Ελμπασάνι και λίγοι χώρο που δυσκόλεψαν τους “κιτρινόμαυρους.

Οι Αλβανοί έκαναν πολλά λάθη, κυρίως στη μεσαία γραμμή, ωστόσο δεν είπαν “όχι” στα δώρα τοου ΑΡΗ και συγκεκριμένα σε αυτό του 19ου λεπτού, με τον Γκρέκα να σκοράρει με κοντινή προβολή μετά από κόρνερ.

Ο ΑΡΗΣ κατάφερε να απειλήσει μόνο με τη μεγάλη ευκαιρία του Σαμόρα που έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ από τη σέντρα του Μάγιο στο 30′.

Οι οκτώ αλλαγές από το 46′ και η παρουσια παικτών όπως οι Μορόν, Μόντσου και Ζουλ βοήθησαν τον ΑΡΗ πίσω αλλά και μπροστά που απείλησε στο 49′ με την προσπάθεια του Σουλεϊμάνοφ που έδιωξε δύσκολα ο Τότοσι.

Ο ΑΡΗΣ πίεσε αρκετά αλλά δυσκολευόταν αρκετά, απειλώντας ξανά στο 85′ με το σουτ του Μορόν από το ύψος του πέναλτι.

Η επιμονή των “κιτρινόμαυρων” έπιασε τότπο καθώς στην τελευταία φάση του αγώνα το κακό σουτ του Ζουλ κόντραρε στον Σαβέριο και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Οι ενδεκάδες:

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κυριαζής, – Μάγιο, Βέλεθ, Μπράμπετς, Παναγίδης, – Πάρντο, Μοντόγια, -Φετφατζίδης, Γκαρθία., Ντιαντί, Σαμόρα.

ΕΛΜΠΑΣΑΝΙ (Ρομπέρτο Μπορντίν): Τοτόσι, Ζάιμι, Κάσα, Χασάνι, Λίλα, Κάσα, Γκρέκα, Χίλα, Λουλάι, Ντρος, Γκόμεζ

Στο δεύτερο μέρος έπαιξαν επίσης οι:

ΑΡΗΣ: Ρόουζ, Φατόρε, Ζουλ, Σαβέριο, Πάβιτσιτς, Μορόν, Μόντσου, Σουλεϊμάνοφ, Σεβαστίδης, Καραμανλής

ΕΛΜΠΑΣΑΝΙ: Κάκι, Λάτια, Λέσι, Γκιόνι, Χαλίλι,