Του… κεφαλιού του στο ΟΑΚΑ και ολοταχώς για την Ευρώπη! (vids)

Δύο ομάδες που το ήθελαν πολύ, το έδειξαν και έτσι το ΟΑΚΑ θύμιζε… αρένα για 90 λεπτά και κάτι παραπάνω, την οποία ο θριαμβευτής ήταν ο ΑΡΗΣ, έπειτα από ένα πολύ “γεμάτο” ματς και σίγουρα ελκυστικό για μεν, δε και ουδέτερους.

Μία κεφαλιά του Πάλμα (20′) και μία του Σάσα (60′) χάρισαν στους “κιτρινόμαυρους” τη νίκη με 2-1, στο ντέρμπι με την Ένωση, η οποία μπορεί να αποδειχθεί κομβική μέχρι το φινάλε των πλέι οφ.

Ο Ρότα ισοφάρισε προσωρινά για τους γηπεδούχους, που πίεσαν και είχαν δοκάρι στο 71′, όμως οι παίκτες του Μπούργος ήταν σχεδόν άψογοι ανασταλτικά και έτσι κράτησαν μέχρι τέλους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Ο ΑΡΗΣ πλέον είναι μόνος 3ος στη βαθμολογία, με δύο βαθμούς διαφορά από ΑΕΚ και Παναθηναϊκό, κρατώντας πλέον την τύχη στα χέρια του.

ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ

ΑΡΗΣ: Η έκπληξη ήταν το Πάλμα και το νέο σύστημα (4-4-2)

Εμπακατά, Μπεναλουάν και η απουσία του Εντιαγέ ήταν πράγματα αναμενόμενα για την ενδεκάδα που θα επέλεγε ο Μπούργος. Εκεί που ο Αργεντινός αιφνιδίασε ήταν με τον Πάλμα όπως και με την επιλογή ενός 4-4-2.

Κουέστα στο τέρμα, Εμπακατά-Γκάνεα τα πλάγια μπακ και ο Φαμπιάνο με τον Μπεναλουάν στα στόπερ. Σάσα και Ματίγια οι κεντρικοί χαφ, με τους Ιτούρμππε-Μαντσίνι στις πλευρές και τον Καμαρά με τον Πάλμα στην κορυφή της επίθεσης

ΑΕΚ: Αλλαγές στην άμυνα και ένα πρόβλημα της τελευταίας στιγμής (4-3-3)

Ο Οφρυδόπουλος επανέφερε τον Τζαβέλλα στα στόπερ και διατήρησε τον Ρότα στα δεξιά της άμυνας, αλλάζοντας τα πλάνα του στο τέρμα την τελευταία στιγμή αφού ο Στάνκοβιτς τραυματίστηκε στο ζέσταμα και τη θέση του πήρε ο Τσιντώτας.

Ρότα και Μοχαμάντι ήταν οι πλάγιοι μπακ, με Βράνιες και Τζαβέλλα στα στόπερ. Σιμάνσκι. Κριχόβιακ και Άμραμπατ η τριάδα στο κέντρο. Γκαρσία-Τσούμπερ ήταν στα “φτερά” της επίθεσης και ο Αραούχο στην κορυφή.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Γρήγορος ρυθμός από το ξεκίνημα, με τον ΑΡΗ πιο απειλητικό

Η ΑΕΚ ανοίχτηκε με το καλημέρα και έδωσε ταχύτητα στο παιχνίδι. Ο ΑΡΗΣ πήρε… την ασίστ και είδε την Ένωση να του προσφέρει τις συνθήκες που ήθελε, δηλαδή τους χώρους.

Έτσι, το ματς απέκτησε πολύ γρήγορα μία άγρια ομοφιά, με τη μπάλα πάνω-κάτω και τον ΑΡΗ να είναι πιο απειλητικός στο πρώτο 20λεπτο, παρότι η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που πίεζε περισσότερο.

Αρχικά στο 3′ ο Πάλμα δοκίμασε από απόσταση, πιάνοντας καλό σουτ αλλά οριακά εκτός εστίας, με τον Τσούμπερ να σημαδεύει καλύτερα ένα λεπτό αργότερα και τον Κουέστα να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Την ίδια δυσκολία είχε και ο ο Τσιντώντας στο 6ο λεπτό, για να ακολουθήσει η πρώτη μεγάλη στιγμή του ΑΡΗ στο ματς. Στο 11′ ο Καμαρά κινήθηκε εξαιρετικά στην πλάτη του Τζαβέλλα, κατέβασε το ίδιο καλά αλλά το τελείωμα μπροστά στην εστία της ΑΕΚ ήταν πολύ άστοχο.

Ο Πάλμα… τρύπωσε και πήρε το δώρο του Τσιντώντα

Το 20λεπτό ολοκληρώθηκε με την επιβράβευση της ουσίας που έδειχνε να έχει ο ΑΡΗΣ επιθετικά, με μία αλληλουχία φάσεων.

Ο Ματίγια λίγο έλειψε να σκοράρει με απευθείας φάουλ, ο Τσιντώντας έδιωξε με υπερένταση στο αριστερό “παραθυράκι”, για να έρθει ένα κόρνερ που έμελλε να αλλάξει τη ροή του αγώνα.

Ο πορτιέρε της ΑΕΚ δεν αντέδρασε σωστά και άφησε τη μπάλα να φύγει στην πλάτη του, εκεί όπου περίμενε ο Πάλμα για να σκοράρει με κοντινή κεφαλιά για το 0-1.

Απάντησε με… βολίδα ο Ρότα

Το τέρμα του Ονδουριανού δεν… χάλασε τον ρυθμό του αγώνα, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν στο ίδιο μοτίβο. Δηλαδή μία ΑΕΚ που πίεζε και ένας ΑΡΗΣ που περίμενε να βγει στον χώρο.

Η Ένωση πάτησε αρκετές φορές στην περιοχή του Κουέστα αλλά ανούσια, βρίσκοντας όμως γκολ από… μακριά και από μία έμπνευση του Ρότα που με μονοκόματο σουτ ισοφάρισε σε 1-1 στο 28′.

Πιο δυνατά η ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος, πάλι προβάδισμα όμως για τον ΑΡΗ!

Περισσότερο πίεση και περισσότερη ώρα στο μισό του ΑΡΗ για την ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με τους φιλοξενούμενους να λειτουργούν καλά ανασταλτικά και να μην αφήνουν πάλι την Ένωση να δημιουργήσει εύκολα.

Η ομάδα του Μπούργος όχι μόνο κρατούσε με σχετική άνεση στο πρέσινγκ των γηπεδούχων, αλλά πήρε και εκ νέου το προβάδισμα, πάλι από κόρνερ.

Στο 58′ ο Καμαρά πήρε στο δεύτερο δοκάρι από την εκτέλεση του Ιτούρμπε, κόντρα της μπάλας, κακό γύρισμα του Κριχόβιακ και ο Σάσα με κεφαλιά από κοντά έβαλε εκ νέου τον ΑΡΗ σε ρόλο οδηγού.Η ΑΕΚ ζήτησε οφσάιντ αλλά το VAR έκρινε ότι το γκολ ήταν κανονικό.

Το δοκάρι του Λιβάι και η ευκαιρία του Μαντσίνι να το… τελειώσει

Μετά από ώρα η ΑΕΚ βρήκε επιτέλους φάση και πιο συγκεκριμένα από το φάουλ του Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος σημάδεψε στο δοκάτι και σήκωσε τον κόσμο στις κερκίδες μετά από ώρα.

Ο ρυθμός παρέμενε… άγριος και ο ΑΡΗΣ βρήκε ξανά καλή στιγμή στο 78′, με τον Μαντσίνι να αστοχεί στο 78′ μπροστά από τον Τσιντώντα ώστε να τελειώσει το παιχνίδι, το οποίο είχε έξι λεπτά καθυστερήσεις που πάλι δεν ήταν αρκετά για να αλλάξει το 1-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.