Νις-Σεντ Ετιέν 8-0: «Βροχή» από γκολ με ρεκόρ πρώτου ημιχρόνου (vid)

Η 5η αγωνιστική της Ligue 1 ξεκίνησε με βροχή από γκολ στη Νίκαια, με τη Νις να επικρατεί της Σεντ Ετιέν με το ευρύ 8-0. Οι γηπεδούχοι σκόραραν έξι γκολ στο πρώτο μέρος, απόδοση που αποτελεί ρεκόρ στην πρώτη κατηγορία του γαλλικού πρωταθλήματος στον 21ο αιώνα.

Ο χορός των γκολ άνοιξε στο 4′ από αυτογκόλ του Μπατουμπίνσικα για να ακουλουθήσουν ακόμη τρία μέχρι το 26ο λεπτό, με σκόρερς τους Ντομπελέ, Τσο και Μουκοκό. Ο προπονητής των Στεφανουά έκανε τρεις μαζεμένες αλλαγές, ωστόσο η Νις δεν είχε πατήσει το «φρένο» ακόμη. Γκεσάντ και Μουκοκό σκόραραν στο 36′ και το 39′ για το ιστορικό 6-0 του πρώτου ημιχρόνου ημιχρόνου, υποχρεώνοντας τους ταξιδιώτες της Σεντ Ετιέν να αδειάσουν τα καθίσματα στις θέσεις των φιλοξενούμενων.

Στην επανάληψη, η Νις σκόραρε ακόμη δύο φορές με τον Ντιόπ στο 75′ και τον Ροσάριο στο 86′ από το σημείο του πέναλτι, για να έρθει το τελικό 8-0 και παράλληλα η δεύτερη νίκη της Νις στο πρωτάθλημα.