Ο Ντε Γιονγκ στο 96ο έφερε το ντέρμπι της Βαρκελώνης στο… Χ

Αρνείται να χάσει -στο πρωτάθλημα- η Μπαρτσελόνα!

Στο ντέρμπι της Βαρκελώνης, που… στράβωσε για τους «μπλαουγκράνα», με την ψυχωμένη Εσπανιόλ να φέρνει «τούμπα» το ματς, ο Τσάβι Αλόνσο είχε την έμπνευση να βάλει τον ξεγραμμένο για πολλούς Λουκ Ντε Γιονγκ στο 89′ και εκείνος τον δικαίωσε στο 96′, χαρίζοντας στην ομάδα του τον βαθμό, 2-2!

Η Μπαρτσελόνα παρέμεινε έτσι για έβδομο σερί παιχνίδι στη La Liga χωρίς ήττα και σε τροχιά τετράδας, ισόβαθμη, πλέον, στους 39 βαθμούς με την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Μόλις στο 2′, από εξαιρετική μπαλιά του Ζόρντι Άλμπα, ο Πέδρι άνοιξε με προβολή το σκορ για τους «μπλαουγκράνα», προκαλώντας… σοκ στις εξέδρες του ”Estadi Cornella-El Prat”. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του 19χρονου χαφ σε πέντε συμμετοχές του στο τρέχον πρωτάθλημα και δεύτερο σε εννέα παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

Η συνέχεια ήταν ισορροπημένη, με παιχνίδι κέντρου κυρίως. Φάσεις, πάντως, δεν «έβγαιναν».

Στο 36′ είχαμε μία καλή στιγμή για την Μπαρτσελόνα, αλλά στο δυνατό σουτ του Τραορέ ο Λόπεθ είπε «όχι», ενώ στο 38′ την προσπάθεια τού Πουάντο μπλόκαρε ο Τερ Στέγκεν. Ένα λεπτό αργότερα, ωστόσο, ήρθε η ισοφάριση για τους γηπεδούχους.

Με ένα φανταστικό σουτ του Νταρντέρ από το ημικύκλιο της περιοχής, η Εσπανιόλ έκανε το 1-1 μέσα σε… χαμό στην έδρα της και το ντέρμπι «φούντωσε» ξανά με τον Ραούλ Ντε Τομάς να κάνει το 2-1 στο 64ο λεπτό για την απόλυτη ανατροπή.

Η Μπαρτσελόνα πίεσε ασφυκτικά στο τέλος, με τον Ντε Γιονγκ να σκοράρει με κεφαλιά στο 96ο μετά από σέντρα του Τραορέ, για το τελικό2-2.