Άουγκσμπουργκ – Μάιντς 2-3: Διπλό στη Βαυαρία με επεισοδιακό φινάλε

Την πρώτη της νίκη στη φετινή Bundesliga πανηγύρισε η Μάιντς που επικράτησε εκτός έδρας με σκορ 3-2 της Άουγκσμπουργκ σε ένα πολύ ωραίο και χορταστικό παιχνίδι, το οποίο ωστόσο είναι μαγική εικόνα, αφού με πέντε τελικές πήρε τη νίκη, ενώ η αντίπαλος της είχε 33.

Οι φιλοξενούμενοι «χτύπησαν» στο ξεκίνημα κάθε ημιχρόνου και έχοντας και τον γκολκίπερ τους σε μεγάλη βραδιά πήραν το διπλό.

Όσο το παιχνίδι πλησίαζε στο φινάλε του η Άουγκσμπουρκ αύξανε την πίεση της στην περιοχή της Μάιντς, αλλά ο Τσέντερ με σπουδαίες αποκρούσεις κράτησε το 3-2 για την ομάδα του. Στις καθυστερήσεις ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα για πέναλτι πάνω στον Σλότερμπεκ, αλλά μετά από υπόδειξη του VAR το πήρε πίσω κι έτσι το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος. Αυτή η απόφαση για το πέναλτι, όμως, άναψε τα αίματα και η ένταση συνεχίστηκε μετά το φινάλε με τους ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων να διαμαρτύρονται με πολύ έντονο τρόπο.