«Έπιασε» τριάδα η Βιγιαρεάλ

Έπιασε» τριάδα στη La Liga η Βιγιαρεάλ. Το «κίτρινο υποβρύχιο» νίκησε 2-1 την Εσπανιόλ στη Βαρκελώνη για την έβδομη αγωνιστική της La Liga και βρέθηκε στο +1 από την Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία παίζει αυτή τη στιγμή με τη Θέλτα στο Βίγκο και μπορεί να βρεθεί ξανά πάνω από τους Λεβαντίνους, οι οποίοι το απεύχονται, όμως έδειξαν πως ξεπέρασαν την πεντάρα από την Μπαρτσελόνα, αφήνοντας τη δεύτερη ομάδα της καταλανικής πρωτεύουσας μόλις στο +3 από τις επικίνδυνες θέσεις.
Η Εσπανιόλ προηγήθηκε με τον Καρέρας στο 45’+1’, η Βιγιαρεάλ ισοφάρισε με τον Αγιόθε Πέρεθ στο 45’+6’ κι ο ίδιος στο 63’ έδωσε τη νίκη στους παίκτες του Μαρθελίνο.

Δεν κατάφερε να νικήσει τη Λας Πάλμας στα Κανάρια Νησιά η Μπέτις και, με το 1-1 που έφερε με τους νησιώτες, παρέμεινε στη μέση της βαθμολογίας.
Ο Μολέιρο στο 9’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, για να ισοφαρίσει για τους «βερντιμπλάνκος» ο Λο Σέλσο στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.