Έχασαν τίτλο στα πέναλτι Σάσα και Φορταλέζα (vids)

H Λίγκα ντε Κίτο επικράτησε με 4-3 στα πέναλτι (1-1κ.δ.) της Φορταλέζα στο στάδιο «Domingo Burgueño Miguel» στην Ουρουγουάη και κατέκτησε το Copa Sudamericana, αντίστοιχο Europa League της Νότιας Αμερικής. Αυτό ήταν το δεύτερο τρόπαιο Sudamericana για την ομάδα του Ισημερινού, μετά το 2009., η οποία μάλιστα κράτησε το Κύπελλο στη χώρα, αφού το 2022 το είχε κατακτήσει η Ιντεπεντιέντε ντέλα Βάλε.

Η Φορταλέζα, που έφτασε για πρώτη φορά στην ιστορία της σε τελικό, άνοιξε το σκορ (48′) με Λουκέρο, αλλά οκτώ λεπτά αργότερα (56’) ο Αλσουγκαράι νίκησε Ζοάο Ρικάρντο για το 1-1, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα, τόσο στην κανονική διάρκεια όσο και στην παράταση.

Εκεί οι δύο τερματοφύλακες απέκρουσαν πέντε πέναλτι, με τον Αλεξάντερ Ντομίνγκες της Λίγκα να σταματάει τρεις φορές τους αντιπάλους, την τελευταία στο καθοριστικό του Μπρίτες, και να χαρίζει το τρόπαιο στην ομάδα του. Ο Λούκας Σάσα μπήκε ως αλλαγή στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης.