Αθλέτικ – Μαγιόρκα 4-0: Καθάρισε με τεσσάρα στο Σαν Μαμές και συνεχίζει δυναμικά στη μάχη της τετράδας

Η Αθλέτικ επέστρεψε στα τρίποντα στη La Liga, καθώς επικράτησε 4-0 τη Μαγιόρκα στο Σαν Μαμές και συνεχίζει γερά στη μάχη για το Champions League.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε μπήκε φουριόζα στο ματς και πέτυχε δύο γρήγορα γκολ με τον Μπερτσίτσε στο 3′ και το 16′, μετά από ασίστ των Νίκο Γουίλιαμς και Γκουρουθέτα αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν τις περισσότερες ευκαιρίες και στη συνέχεια του αγώνα και μάλιστα βρήκαν και τρίτο γκολ με τον Γκουρουθέτα στο 62ο λεπτό, το οποίο αρχικά είχε ακυρωθεί από τον βοηθό ως οφσάιντ. Το τελικό σκορ για τους Βάσκους διαμόρφωσε ο Ίκερ Μουνιαίν στο 89ο λεπτό.

Η Αθλέτικ με αυτούς τους τρεις βαθμούς ανέβηκε στους 45 και μείωσε στους δύο τη διαφορά από τις Ατλέτικο και Μπαρτσελόνα, έχοντας παιχνίδι περισσότερο, ενώ η Μαγιόρκα παρέμεινε στους τέσσερις και το +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού.