Αλαβές και Λεβάντε… θα λύσουν τις διαφορές τους στο δεύτερο παιχνίδι

Χωρίς σκορ ολοκληρώθηκε ο πρώτος τελικός ανόδου ανάμεσα σε Αλαβές και Λεβάντε . Οι δυο ομάδες έμειναν στο 0-0 και στις 17 Ιουνίου θα τα ξαναπούν για να δούμε ποια ομάδα θα ανέβει στα μεγάλα σαλόνια.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο, με τη Λεβάντε να χάνει μια μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 31ο λεπτό. Ο Μουνιόθ με κοντινό σουτ δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ, με τον Σιβέρα να κάνει μια εντυπωσιακή απόκρουση.

Η Αλαβές στο δεύτερο μέρος ήταν καλύτερη και απειλούσε περισσότερο έχοντας μάλιστα δοκάρι στο 77’ ύστερα από κεφαλιά του Τενάλια. Οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά είχαν πάρει μέτρα και προσπαθούσαν να βρουν χώρους, με τον Γουέσλι στο 81ο λεπτό να κάνει ωραία ατομική προσπάθεια φτάνοντας μια ανάσα από το γκολ, αλλά ο Σιβέρα του είπε όχι ξανά!

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, το 0-0 παρέμεινε και σε λίγες ημέρες (17/06) οι δυο ομάδες θα τα ξαναπούν στον δεύτερο τελικό.