Αλ Αχλί – Αλ Χαζμ: Απίστευτος Φιρμίνο, χατ τρικ στο ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα Σαουδικής Αραβίας! (vids)

«Καυτός» ο Ρομπέρτο Φιρμίνο στο ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα της Σαουδικής Αραβίας, με τον Βραζιλιάνο σταρ να κάνει χατ τρικ στην αναμέτρηση της Αλ Αχλί κόντρα στην Αλ Χαζμ. Βασικοί ξεκίνησαν τον αγώνα για τους γηπεδούχους οι νεαποκτηθέντες Μεντί, Κεσί, Μαχρέζ, Σεν Μαξιμέν και Μαχρέζ.

Αρχικά ο Βραζιλιάνος στράικερ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 6′, ενώ με τη συμπλήρωση 10 λεπτών αγώνα σκόραρε και δεύτερο τέρμα, μετά από ασίστ του Μαχρέζ και πλάσαρε εύστοχα σε κενή εστία για το (2-0). Δεν σταμάτησε εκεί καθώς στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 72′ ολοκλήρωσε το χατ τρικ του στο ονειρικό ντεμπούτο του.

Αντιθέτως ο Σενεγαλέζος τερματοφύλακας, Εντουάρ Μεντί, δεν άφησε καλές εντυπώσεις. Στο 13ο λεπτό δεν κατάφερε να κοντρολάρει την πίσω πάσα συμπαίκτη του, με τον διαιτητή να του χαρίζεται και να μην καταλογίζει πέναλτι παρότι ανέτρεψε τον αντίπαλό του. Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 50′ έκανε λάθος πάσα και το γκολ στην Αλ Χαζμ για το (2-1).