Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν Λειψία και Ατάλαντα!

Λειψία και Αταλάντα προσέφεραν ένα άκρως θεαματικό παιχνίδι στους θεατές της “Ρεντ Μπουλ Αρένα”, με δύο γκολ, τέσσερα δοκάρια και πολλές ευκαιρίες, δικαιολογώντας τις προσδοκίες πριν από τη σέντρα. Το τελικό 1-1 στον πρώτο προημιτελικό του Europa League αφήνει τα πάντα ανοιχτά ενόψει του αγώνα στο Μπέργκαμο σε μία εβδομάδα.

Οι Ιταλοί μπήκαν με πολύ θετική αύρα στον αγωνιστικό χώρο και έκαναν το παιχνίδι τους από τα πρώτα λεπτά. Οι Γερμανοί δεν είχαν τρόπο να απαντήσουν και ανά διαστήματα απλά παρακολουθούσαν το γρήγορο παιχνίδι των φιλοξενουμένων. Στο 17ο λεπτό, ο Λουίς Μουριέλ με φανταστικό σουτ άνοιξε το σκορ για την Αταλάντα, η οποία συνέχισε να δημιουργεί κινδύνους στην εστία του Πέτερ Γκουλάτσι.

Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν ένα δοκάρι του Αντρέ Σίλβα από καλή θέση, όμως και σε αυτό η Αταλάντα φρόντισε να απαντήσει, έχοντας επίσης δοκάρι στην εκπνοή του ημιχρόνου με τον Μάριο Πάσαλιτς.