Αστάνα: Δεύτερη συνεχόμενη ήττα (3-2)

Την δεύτερη συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα γνώρισε η Ευρωπαϊκή αντίπαλος του ΑΡΗ από την Κιζιλζάρ.

Όπως και κόντρα στην Ορντάμπασι, έτσι και σήμερα, η Αστάνα βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ.

Σήμερα μάλιστα με πιο… εντυπωσιακό τρόπο, αφού ήδη στο 9ο λεπτό έχανε με διαφορά δύο γκολ.

Παρότι εμφανίστηκε καλύτερη σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, δεν κατάφερε να πάρει βαθμούς.

Ο Ντρατσένκο στο 3′ και ο Μπούσμαν στο 9′, έδωσαν προβάδισμα στους αντιπάλους της.

Ο Κιάτ μείωσε σε 2-1 λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου αλλά ο Ζόριτς ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-1.

Ο Αμπιέτοφ πέρασε στο παιχνίδι για την Αστάνα στο 78′ και σκόραρε στο 86′ για το τελικό 3-2.

Πλέον, η Αστάνα βρίσκεται στη δεύτερη θέση σε ισοβαθμία με την Τομπόλ, η οποία έχει αγώνα λιγότερο.