«Αφεντικό» στη Ρώμη η Λάτσιο (vid)

Αφεντικό της Ρώμης φέτος είναι η Λάτσιο!
Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι πήρε το μεγάλο ντέρμπι della Capitale, επικρατώντας 1-0 της Ρόμα στο «Ολίμπικο» ως τυπικά γηπεδούχος, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Serie A!

Σε ένα ματς όπου…ξεχείλιζε η ένταση, το πάθος, αλλά και τα νεύρα, το γκολ του Τζακάνι στο 63ο λεπτό ήταν αρκετό για να κρίνει το παιχνίδι, με τους «τζιαλορόσι» από την άλλη να παίζουν με δέκα παίκτες από το 32′, μετά την αποβολή του Ιμπάνιεθ με δεύτερη κίτρινη…
Μάλιστα, ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε συνολικά… πέντε κόκκινες (!), καθώς αποβλήθηκαν ακόμα δύο συνεργάτες των προπονητών στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και οι Μάρουσιτς και Κριστάντε, αμέσως μετά το τέλος του αγώνα!
Ένα τρίποντο που φέρνει τη Λάτσιο στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 52 πόντους και στο -1 από την Ίντερ που έχει ένα ματς λιγότερο, με τη Ρόμα, που παρατάχθηκε χωρίς τον τιμωρημένο Ζοσέ Μουρίνιο, να μένει στην πέμπτη θέση και τους 47 βαθμούς.