Διαγόρας – Athens Kallithea 3-4 πεν. (0-0): Πρόκριση στους 16 μέσω της άσπρης βούλας (vid)

Η Athens Kallithea δυσκολεύτηκε αλλά πέτυχε τον στόχο της στη Ρόδο, καθώς επικράτησε του Διαγόρα με 4-3 στη διαδικασία των πέναλτι με κορυφαίο τον Γκέλιο που έκανε δύο επεμβάσεις και συνεχίζει στους 16 του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson.

Οι δύο ομάδες ένα ωραίο παιχνίδι παρουσία αρκετών φιλάθλων των γηπεδούχων, ωστόσο στην κανονική διάρκεια οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές τους, καθώς κόλλησαν στο μηδέν. Περισσότερες ευκαιρίες είχε η Athens Kallithea, όμως η άμυνα του Διαγόρα ανταπεξήλθε.

Στην παράταση οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν την καλύτερη ευκαιρία να σκοράρουν, αλλά το τακουνάκι του Ουλντρίκις στο 100′ από πολύ πλεονεκτική θέση πέρασε λίγο άουτ. Η πίεση της ομάδας του Μάσιμο Ντονάτι δεν απέφερε καρπούς κι έτσι οι δύο πλευρές έλυσαν τις διαφορές τους στην παράταση.

Στη διαδικασία των πέναλτι η Athens Kallithea επικράτησε με 3-4 χάρη στις δύο επεμβάσεις του Γκέλιου και συνεχίζει στους 16.