Δύσκολο «διπλό» για Μπενφίκα (vid)

Η Μπενφίκα πήρε μία δύσκολη νίκη με 2-0 στην έδρα της Αρούκα και παρέμεινε κοντά στην κορυφή και στο -6 από την Πόρτό.

Καθοριστικός ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος, ο οποίος απέκρουσε πέναλτι με το σκορ στο 0-1. Νωθροί οι «Αετοί» καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, προηγήθηκαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νούνιες στο 32′, με τον Βλαχοδήμο να κάνει πέναλτι λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (40′), αλλά στη συνέχεια να «παίρνει το αίμα του πίσω» αποκρούοντας την εκτέλεση του Μπάσο.

Διαχείριση του προβαδίσματός της έκανε στο δεύτερο μέρος η Μπενφίκα, «σφράγισε» τη νίκη στις καθυστερήσεις (90’+2′) με γκολ του 20χρονου Γκονσάλο Ράμος, ο οποίος είχε περάσει λίγα λεπτά νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο σαν αλλαγή.