«Εξάσφαιρη» Φιορεντίνα, διέλυσε την Τζένοα (vid)

Η Φιορεντίνα ήταν «ισοπεδωτική» μιας και διέλυσε με 6-0 την Τζένοα. Οι «Βιόλα» είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν στο 11ο λεπτό αλλά ο Βλάχοβιτς δεν εκμεταλλεύτηκε το πέναλτι που εκτέλεσε.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Οντριοθόλα ήταν αυτός που έκανε το 1-0, με τον Μποναβεντούρα στο 34ο να διαμορφώνει το 2-0, ενώ ο Μπιράγκι στο 42ο έγραψε το 3-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Η Τζένοα δεν είχε καμία αντδραση και η Φιορεντίνα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο μέρος. Ο Βλάχοβιτς έκανε το 4-0 στο 51ο λεπτό, ο Μπιράγκι πέτυχε το δεύτερο γκολ του για το 4-0 στο 69ο, ενώ ο Τορέιρα στο 77ο διαμόρφωσε το τελικό 6-0.

Στην βαθμολογία η Φιορεντίνα ανέβηκε στην 8η θέση με 35 βαθμούς, ισόβαθμη με Ρόμα και Λάτσιο, ενώ η Τζένοα είναι στην 19η θέση με 12 βαθμούς.